univerzita-pardubice-slavi-30-zve-k-pohybu-na-vystavu93776.jpg

Univerzita Pardubice (UPCE) oslaví třicet let od své přeměny z Vysoké školy chemicko-technologické. Historie vysokého školství v Pardubicích sahá až do roku 1950, jako Univerzita Pardubice se škola prezentuje od roku 1994. Výročí už tento týden připomene venkovní výstava, která ukazuje, jak se za poslední tři desetiletí univerzita změnila. Hned v pondělí pak startuje soutěž Rozhýbejme univerzitu.

„Univerzita Pardubice stojí na silných základech, které postavilo historicky v našem městě studium chemie. Nové fakulty daly naší univerzitě další moderní rozměr a nabídku vzdělávat se v širokém spektru oborů s kvalitním zázemím a v místě s dobrou dostupností,“ říká rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.

Univerzita Pardubice vznikla 31. března 1994 a nabízí na dnešních 7 fakultách studium ve více než 160 programech pro zhruba 7 tisíc mladých lidí. Největší historii má Fakulta chemicko-technologická, „nejmladší“ je Fakulta elektrotechniky a informatiky a početně nejmenší Fakulta restaurování v Litomyšli.

Na univerzitní třicetiny studující i zaměstnané upozorní také některé výzvy akce Rozhýbejme univerzitu, která startuje symbolicky 1. dubna. Do soutěže, kterou pořádá Katedra tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice, se zájemci mohou zapojit během celého měsíce a soutěžit v tom, jak dlouhou trasu urazí chůzí, během nebo jízdou na kole. Pro start v soutěži stačí uběhnout minimálně 2 kilometry, ujít 4 km nebo na kole ujet trasu 10 kilometrů. Celkovou délku pohybu za měsíc si univerzitní sportovci budou měřit pomocí mobilních aplikací. Vítězný fakultní tým získá opět pohár a nejlepší jednotlivci odměny. Loni během této celouniverzitní akce více než 400 nadšených sportovců uběhlo či ujelo rekordních 34 649 kilometrů. Výsledky najdete na webu - https://www.upce.cz/akce-univerzity-pardubice-rozhybejme-univerzitu-mela-rekordni-ucast-i-vykony.

Historii univerzity si vysoká škola spolu s veřejností připomíná také venkovní panelovou výstavou Tehdy a teď, která je už dnes instalovaná v univerzitním kampusu a areálu v části Doubravice. Nabízí pohled na současnou podobu školy v porovnání s dobovými fotografiemi z minulého století. Velkoplošné panely jsou umístěny před jednotlivými budovami a je možné si prohlédnout také historické fotografie budov fakult z centra i okraje Pardubic či z Litomyšle.

Pardubice 28. března 2024

Mgr. Martina Macková,