upa-zrcatka_lvh_dekanka_fes_4875_121563.jpg

Univerzita Pardubice se zapojila do litomyšlské výzvy „VÍCE SRDCE PRO VÁCLAVA HAVLA“, kterou iniciovali autoři voskového Srdce pro Václava Havla. Ti chtějí z kapesních zrcátek sestavit krystal a rozzářit místnost ve sklepení litomyšlského zámku. Zrcátko věnovali rektor a děkani všech sedmi fakult Univerzity Pardubice za sebe a své studenty. Své malé zrcátko mohou zájemci přinést ještě do čtvrtka 18. října k centrálnímu pultu do Univerzitní knihovny.

Za nápadem vytvořit dílo ze zrcátek stojí výtvarníci Lukáš Gavlovský, Roman Švejda a architekt Josef Pleskot. Po necelých sedmi letech, kdy existuje voskové Srdce pro Václava Havla, přišli s novou iniciativou. I proto že vnímají, jak se ze společnosti vytrácí slušnost, politika zhrubla a je ovládána nejasnými zájmy rozhodli se autoři plastiky a autor instalace poselství Václava Havla oživit. Chtějí, aby se objekt Srdce donekonečna odrážel v množství drobných zrcátek. „Abychom se v těch zrcátkách viděli i my sami a aby se prostor sklepení stal obráceným krystalem, v jehož středu bude Srdce a my,“ doplňují autoři.

Plastika ve tvaru otevřeného srdce vznikla z tisíců nedohořelých svíček, které lidé přinášeli na různá pietní místa po smrti bývalého prezidenta v roce 2011. Od února do dubna roku 2012 bylo voskové srdce umístěno na piazzettě Národního divadla, pak putovalo po českých městech a nakonec získalo své stálé místo ve sklepení zámku v Litomyšli. Zrcátka by měla tento prostor zase proměnit v krystal.

Rektor a děkani všech sedmi fakult Univerzity Pardubice již za sebe a své studenty malé stříbrné zrcátko do sbírky věnovali. Zrcátka podepsali symbolicky na Lavičce Václava Havla v atriu výukového areálu univerzitního kampusu v Pardubicích – Polabinách.

Další zájemci měli možnost zrcátka věnovat při zahájení akademického roku při studentském happeningu Příliv koncem září a návštěvníci Noci vědců v univerzitním kampusu minulý pátek. Poslední možností věnovat své zrcátko mají zájemci ještě do čtvrtka 18. října u centrálního pultu Univerzitní knihovny v Polabinách, Studentská ulice 519. V pátek 19. října před polednem si zrcátka z Univerzity Pardubice odvezou sami autoři iniciativy do Litomyšle, kde je zabudují do své nové instalace u voskového Srdce pro Václava Havla.

Vernisáž nové instalace Více srdce pro Václava Havla se uskuteční ve sklepení litomyšlského zámku den před 100. výročím vzniku samostatné Československé republiky v sobotu 27. října od 14 hodin za účasti autorů.

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice