Každoročně připravuje Univerzita Pardubice prázdninový program i pro děti a mládež. Letos sérii příměstských táborů zahájila v pondělí  14. srpna Dopravní fakulta Jana Pernera. Během tohoto týdne 13 zvídavých žáků základních i středních škol absolvuje interaktivní program s dopravní problematikou.

Skupina žáků se v laboratořích a učebnách Dopravní fakulty Jana Pernera zdrží do pátku 18. srpna. Během pěti dnů na ně čeká pestrý program, díky němuž například zjistí, jak je svět v pohybu, jak se chovat bezpečně v dopravě a jak to chodí na dopravní fakultě. Necelá patnáctka studentů se tak podívá na některá pracoviště dopravní fakulty a jejího speciálního výzkumného a výukového centra v Technologickém areálu v Doubravicích.

„Studenty čeká řada aktivit. Zažijí u nás například kosmické dopoledne. Nejdříve se v přednášce Milana Halouska dozvědí, jak je to s historií, současností a budoucností dobývání vesmíru a v následném workshopu zkusí navrhnout a postavit kosmickou loď. Zavítají i do našeho Výzkumného a vývojového centra v dopravě a po prohlídce si vyrobí kožené pouzdro nebo pásek,“ popisuje program příměstského tábora Dopravní fakulty Jana Pernera Zlatuše Sojková.

Jedno dopoledne stráví studenti ve společnosti městské policie, s níž si zopakují zásady a pravidla provozu v dopravě. Získané informace si následně prakticky vyzkoušejí při jízdách na dopravním hřišti, a to na koloběžce, kole nebo skateboardu. Kromě toho zhlédnou ukázky výcviku psů a ukázku výcviku jízdního oddílu.

„Do programu jsme zařadili i několik exkurzí, takže se žáci podívají například na hasičskou základnu, prozkoumají zázemí pardubického letiště a navštíví také Fakultu zdravotnických studií v Černé za Bory. Zde si v přednášce a následném praktickém tréninku osvěží základy první pomoci,“ doplňuje Zlatuše Sojková. Odborné aktivity doplní také geocaching nebo lukostřelba. V pátek pro třináct dětí příměstský tábor skončí a na památku na něj si odnesou vlastnoručně vyrobený výrobek.

O týden později vystřídá skupinu dětí na univerzitě další zvídavá mládež. V týdnu od 21. do 25. srpna se v univerzitním kampusu totiž zabydlí další žáci a studenti základních a středních škol, kteří coby „dočasní vysokoškoláci“ stráví jeden týden v dětské univerzitě. Po pět dnů zažijí odborný program a vyzkoušejí řadu netradičních aktivit tentokrát ne na jedné, ale na pěti fakultách univerzity.

Na samý závěr prázdnin od 28. srpna do 1. září připravila pro děti vyžití i katedra tělovýchovy a sportu. V příměstském sportovním táboru nazvaném „Upáčkova sportovní dobrodružství“ čeká na malé sportovce týden plný dobrodružství v pohybu, jak v univerzitní tělocvičně, tak i venku. Vyzkouší si míčové i raketové sporty, netradiční a zážitkové hry, vodní turistiku a spoustu dalších sportovních aktivit.

Bližší informace k příměstskému táboru Dopravní fakulty Jana Pernera tento týden 14. – 18. srpna:
Zlatuše Sojková, telefon 466 036 409, e-mail zlatuse.sojkova@upce.cz

Ing. Valerie Wágnerová