jan_jambor_mala_189293.jpg

Univerzita Pardubice o prázdninách nabízí veřejnosti aktivity ve znamení vědy a pohybu. S vědeckými pokusy už vyjeli akademici a studenti na letní tábory za stovkami dětí. Do konce prázdnin univerzita plánuje dva příměstské tábory přímo v kampusu a aktuálně připravuje Science Point UPCE, se kterým bude od pondělí součástí Sportovního parku Pardubice.

Projekt Univerzita v pohybu po celé prázdniny dětem na letních táborech ukazuje, že věda může být zábava. Od začátku léta si více než 250 dětí z táborů napříč Pardubickým krajem s nadšením užívalo chemické pokusy, nové technologie a zkoumalo záhady ze světa vědy a výzkumu. Táborníci se také dozvídali plno zajímavých informací o dopravě, poučili se o tom, jak se chovat v dopravním provozu a dozvěděli se, jaké následky mohou mít dopravní nehody. Vzdělali se také ve zdravovědě, při níž si vyzkoušeli první pomoc. Univerzita v pohybu bavila zvídavé děti na táborech například v České Třebové, Přelouči, Litomyšli nebo v Seči.

Tím ale zábava s vědou v podání Univerzity Pardubice nekončí. Od 8. do 14. srpna bude univerzita již tradičně součástí Sportovního parku Pardubice. Populárně-naučný a zážitkový Science Point UPCE už posedmé ukáže vědu zábavnou formou. Na stanovišti číslo 14 mezi 9. a 18. hodinou malí i velcí návštěvníci zjistí, jak se dá propojit výuka jazyka, chemie, ekonomie, dopravní bezpečnost a péče o zdraví se sportem. Více informací na Science Point UPCE na Sportovním parku 2022 | Univerzita Pardubice.

Sportovat s Univerzitou Pardubice se ale bude také v posledním srpnovém týdnu. Pro malé sportovce Katedra tělovýchovy a sportu připravila příměstský tábor plný pohybu. S mottem „Sportování nás baví“ si děti vyzkouší mnoho pohybových dovedností a aktivit v tělocvičně i na čerstvém vzduchu. Zahrají si míčové i raketové hry, čekají je orientační aktivity, lanové překážky a hry v přírodě. Při vodních sportech si vyzkouší plavbu na kánoích nebo paddleboardech.

Dopravní fakulta Jana Pernera pro děti připravila od 15. srpna týdenní tábor plný techniky a dopravy, při němž si vyrobí autíčko ovládané přes mobil. Namontují podvozek, zapojí elektroniku, auto naprogramují a budou moci vyrazit na projížďku kampusem. Samozřejmostí je také závod s ostatními účastníky. Děti si zkusí také simulátor nárazu auta nebo rozjezdu lokomotivy a čekají na ně i ukázky 3D tisku. Více informací a formulář pro přihlášení náhradníků na Příměstský tábor 2022 | Dopravní fakulta Jana Pernera (upce.cz)

Kariérní centrum Univerzity Pardubice také připravilo Letní školu IT pro dívky ze středních škol. Během jednoho červencového týdne účastnice mohly nahlédnout do světa informačních technologií, vyzkoušet si práci s webem a programování a navrhnout počítačovou síť. Seznamovaly se také s foto a video tvorbou.

Pardubice 4. srpna 2022

Mgr. Lenka Čermáková