dsc_0116_134363.jpg

Rekordních 42 zahraniční studentů z 9 zemí přijelo na Letní školu, která dnes začala na Univerzitě Pardubice. Cizinci projdou několika fakultami a poznají okolí města, Krkonoše nebo hrad Karlštejn. Startuje také dvoutýdenní program Letní školy na Fakultě restaurování v Litomyšli, který láká zájemce o umění a výtvarné techniky z ČR i ze Slovenska.

Máme zájem, aby na Univerzitu Pardubice přicházeli noví talentovaní studenti také ze zahraničí. Letní škola nám pomáhá posílit a rozšiřovat spolupráci s partnerskými školami v různých částech světa. Letos poprvé přijedou například studenti z prestižní Stellenbosh univerzity, která je nejstarší univerzitou v Jihoafrické republice,“ uvedla Ing. Andrea Koblížková, Ph.D., prorektorka pro rozvoj Univerzity Pardubice.

Z tisíců přihlášených univerzita letos vybrala studenty z Běloruska, Vietnamu, Tchaj-wanu, Jihoafrické republiky, Ukrajiny, Číny, Japonska, a také z Egypta a z Arménie. Během měsíce budou mít možnost poznat laboratoře, pracoviště a zázemí 4 fakult univerzity – dopravní, chemicko-technologické, zdravotnických studií a ekonomicko-správní. Čekají je i sportovní nebo kulturní aktivity, během kterých poznají město, vyzkouší si například jízdu na paddleboardech na Labi, vystoupí na nejvyšší horu Sněžku, zajdou si do letního kina nebo zažijí zdobení perníku a tradiční české Vánoce.

„Zájem o naši letní školu je velký a museli jsme vybírat z tisíců zájemců. Chceme jim dát příležitost zažít univerzitní život v evropské zemi a poznat možnosti studia i vědeckého bádání, které Univerzita Pardubice nabízí,“ říká Ing. Ondřej Srb z Oddělení pro rozvoj a mezinárodních vztahů Univerzity Pardubice, který letní program pro cizince připravuje nejen s českými studenty univerzity, ale také se svými kolegy-cizinci, kteří na UPa působí.

Přes léto zve do svých prostor i Fakulta restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli. Její Letní škola startuje tento týden a cílí hlavně na budoucí nebo současné studenty. Letošní ročník, kterého se zúčastní 17 zájemců, má na programu například kurzy kresby, modelování a malby.

Pardubice 8. července 2019

Martina Macková