univerzita_pardubice_chysta_velke_akce_archiv_upa_148278.jpg

Lidé se po uvolnění opatření proti pandemii mohou těšit také na velké populárně vědecké i menší edukativní akce Univerzity Pardubice. I letos na podzim škola chystá celoevropskou Noc vědců, setkání s propagátory vědy během Sportovního parku nebo Dětskou univerzitu.

„Chtěla bych všechny ujistit, že lidé ani letos nepřijdou o oblíbené akce, na které se každoročně těší i tisíce dětí. Je skvělé, že můžeme už univerzitu otevřít a začít popularizovat vědu. Na nápadech, jak bádání přiblížit dětem i dospělým, jsme pracovali i během pandemie,“ říká prorektorka pro vzdělávání a kvalitu prof. Ing. Tatiana Molková, Ph.D.

Podzimní Noc vědců se kvůli koronavirové krizi letos v celé Evropě přesouvá z původního zářijového termínu na 27. listopad. Šestihodinový program ale slibuje doslova naplnit téma Člověk a robot, protože univerzita pozve zájemce na Fakultu elektrotechniky a informatiky a se svými demonstracemi se do akce opět zapojí všech sedm fakult univerzity.

Už popáté se budou moci návštěvníci Sportovního parku seznámit s vědou v Science Pointu Univerzity Pardubice. Od 10. – 16. srpna akademici i studenti zapojí především mladší generace do interaktivní zábavy, chemických pokusů, práce zdravotníků nebo sportovních aktivit. Každý, kdo nerad nechává svůj mozek zahálet, si procvičí ekonomické znalosti, dostane možnost nahlédnout do světa elektrotechniky a informatiky nebo si zkusí pohrát s historií a postavit most.

Dětská univerzita pro děti ve věku od 6 do 16 let čeká na zájemce na konci prázdnin. V týdnu od 24. srpna mladší a starší děti absolvují odborný program na pěti fakultách univerzity. Těšit se mohou na čas s chemií v laboratořích, první pomoc se zdravotníky, programování ozobotů, techniky restaurátorů nebo hry s logistikou. Chybět nebude ani sport a závěr v loděnici univerzity u Labe. Osmý ročník akce organizuje Univerzita Pardubice spolu s Institutem rozvoje evropských regionů, o.p.s.

Týdenní Letní IT škola pro dívky se otvírá už 20. července pro 12 studentek. Kariérní centrum Univerzity Pardubice jim nabídne možnost proniknout do světa počítačové techniky a informačních technologií. Vyzkouší si programování i tvorbu webových stránek, zpracování dat či grafické úpravy fotografií. Součástí programu budou dopolední teoretické přednášky i workshopy a odpolední zážitkový program na univerzitě.

Více najdete na www.upce.cz

Pardubice 15. června 2020