The Comenius Academic Club 2018, Litomyšl

Uložit do kalendáře 08-06-2018 9:00 10-06-2018 16:00 Czech republic/Europe The Comenius Academic Club 2018, Litomyšl Tradiční setkání česko-americké společnosti The Comenius Academic Club se v letošním roce koná v Litomyšli ve dnech 8. – 10. června. Významní čeští i zahraniční vědci přijedou do východočeského města, aby představili své aktivity v... Litomyšl
08. 06. - 10. 06. 2018 Litomyšl

Tradiční setkání česko-americké společnosti The Comenius Academic Club se v letošním roce koná v Litomyšli ve dnech 8. – 10. června. Významní čeští i zahraniční vědci přijedou do východočeského města, aby představili své aktivity v oblasti přírodních i humanitních věd a společně o nich hovořili. Na přípravách konference participují dvě fakulty Univerzity Pardubice – Fakulta filozofická a Fakulta restaurování.

Třídenní mezioborovou konferenci v letošním roce zahájí multidisciplinární blok, který bude tradičně věnovaný přírodním vědám, tentokrát s referáty z oblasti genetiky, medicínských výzkumů a nanotechnologií. V další části programu rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Jiří Málek, DrSc. seznámí s aktuálním stavem vývoje a financování vědy v České republice.

Jedním z klíčových témat sobotní části zasedání v pořadí již 6. mezioborového setkání, realizovaného střídavě na domácí a na americké půdě, bude reflexe odkazu 1. republiky, roku 1938, únorového převratu (1948) a Pražského jara (1968) v českých dějinách a to jak z domácí, tak i z transatlantické perspektivy.

Mezioborová vědecká setkání, která pravidelně (střídavě v USA a v České republice) organizuje The Comenius Academic Club, se osvědčila jako vhodná platforma pro vědeckou diskusi mezi předními představiteli různých vědních oborů. To potvrzuje i účast významných vědců z USA i z jiných zemí na již páté výroční konferenci The Comenius Academic Club v New Yorku.

Poslední ročník konference se konal v loňském roce právě na americké půdě Bohemian National Hall v New Yorku. Na konferenci vystoupili tři zástupci Univerzity Pardubice - Dr. Ing. Jan Macák z Centra materiálů a nanotechnologií, prof. PhDr. Petr Vorel, CSc. z Fakulty filozofické a prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., rektor Univerzity Pardubice. Součástí konference byla také vernisáž výstavy nesoucí název From the Czech Silver Thaler to the US Dollar (Od českého stříbrného tolaru k americkému dolaru). Jejím autorem byl právě historik Petr Vorel. Podrobnější informace a program letošního setkání v Litomyšli naleznete na stránkách http://comeniusacademicclub.org/upcoming-events.

Univerzita Pardubice
doc. Mgr. Pavel Panoch, PhD.
466 036 207