V rámci předmětu Language and Culture Scheme se deseti členné skupiny vybraných studentů Univerzity Pardubice každým rokem vypraví za poznáním jazyka a kultury do zahraničí na některou z partnerských univerzit - do Velké Británie, Švédska, Německa nebo Španělska. V příštím týdnu (6.  – 11. května) čeká dvě skupiny pardubických studentů týdenní studijní pobyt a setkání s protějšky na univerzitě ve španělském Alicante a v německém Amberg-Weidenu.

Výměnné pobyty pro studenty organizuje Jazykové centrum Univerzity Pardubice v rámci předmětu Language and Culture Scheme (L&C Scheme), které na společném programu již několik let spolupracuje s britskou univerzitou Central Lancashire (UCLan), s univerzitou v Uppsale ve Švédsku, Ostbayerische Technische Hochschule v německém Amberg-Weidenu a se španělskou Alicante University.

Cílem předmětu „Language and Culture Scheme“ (L&C Scheme) je nejen rozvoj interkulturní kompetence a interakce v cizím jazyce, ale také prohlubování sociálních kontaktů a spolupráce mezi různými kulturami. Krátkodobé výměnné pobyty vysokoškoláků v rámci tohoto předmětu jim umožní zažít reálnou mezikulturní komunikaci. Měly by také přispět ke zvýšené vnímavosti mladých lidí vůči rozdílným komunikačním vzorcům a přispět k dialogu umožňujícímu soužití v moderní multikulturní společnosti.

„Studenti se tak prostřednictvím interkulturního semináře a krátkodobého pobytu v zahraničí, který je součástí tohoto našeho speciálního předmětu, seznamují se stylem studia na zapojených univerzitách, zažijí kontakt s odlišnými prioritami a hodnotami komunit velkých i menších měst a fungování tamních obchodních společností a navštívených firem. Díky programu, který je vždy nabitý, jsou zapojeni i do diskuzí se zajímavými osobnostmi s mezinárodním přesahem,“ říká ke studijnímu pobytu pardubických studentů ve španělském Alicante a německém Amberg-Weidenu Mgr. Zuzana Bezdíčková z Jazykového centra Univerzity Pardubice, které studentům výměny a program organizuje. „Studenty navíc čeká nejen práce v mezinárodních týmech. Sami prezentují různé aspekty české kultury, seznámí se i se základy hostitelského jazyka a konkrétní zahraniční univerzitou a jejím kampusem.“

Pardubičtí studenti naopak přivítají a budou hostit své protějšky ze zahraničních partnerských univerzit na Univerzitě Pardubice hned následující týden, tedy od 14. do 17. května. Skupina zahraničních studentů se seznámí zase na oplátku s pardubickým univerzitním kampusem, výukou, možnostmi studia i vysokoškolským životem českých studentů a zažije interkulturní seminář na Univerzitě Pardubice.

„Jak pro zahraniční, tak české studenty jsou výměnné pobyty velkou zkušeností. Kromě toho, že se seznámí s prostředím a výukou na zahraniční vysoké škole, účastní se několika odborných přednášek a seminářů, získají zpětnou vazbu na svoji práci, poznají také každodenní realitu života v cizině,“ poukazuje na výhody výjezdů studentů do zahraničí na zkušenou Mgr. Zuzana Bezdíčková.

V rámci stejného programu L&C Scheme vyrazili letos studenti Univerzity Pardubice již na začátku března na týdenní studijní pobyt do Prestonu na University of Central Lancashire

(viz článek v e-Zpravodaji UPa http://zpravodaj.upce.cz/studenti/2018/studenti-z-pardubic-posedme-na-uclan/) a začátkem dubna zase další skupina studentů absolvovala výměnný studijní pobyt ve Švédsku na Uppsala University. Z německého Amberg-Weidenu naopak pobývali studenti na Univerzitě Pardubice v druhé polovině března.

Bližší informace:
Mgr. Zuzana Bezdíčková