V úterý 30. ledna zve dvojice studentů Univerzity Pardubice všechny zájemce o vědecké bádání a zajímavosti s ním spojené na neformální posezení s další osobností vědy do tradiční vědecké Kavárny Universitas. Tématem lednové diskuse bude nacionalismus, o němž přijde pohovořit mladý pardubický vědec z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Večer s osobností vědy začíná v Klubu 29 v v centru Pardubic v ulici Sv. Anežky České v 18 hodin.

„Na téma nacionalismu a teorii etnicity a dále na antropologii a demografii stárnutí se dlouhodobě specializuje PhDr. Adam Horálek, Ph.D., který momentálně působí na pardubické Fakultě filozofické. Protože je to téma, které se aktuálně hodně přetřásá, řekli jsme si, že ho probereme i v naší Kavárně UNIVERSITAS a zkusíme zjistit, odkud se bere,“ vysvětluje téma úterní Kavárny Universitas její moderátorka, organizátorka a současně studentka Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Ing. Kateřina Šraitrová.

Na počátku devadesátých let se obecně předpokládalo, že nacionalismus s pádem Železné opony padne taktéž. V celosvětovém měřítku ale dochází spíše k jeho nebývalému nárůstu, českou kotlinu nevyjímaje. Kde se však tato ideologie bere? A jaké prostředí ke svému životu a svému rozvoji vůbec potřebuje?

„Jedna z teorií totiž říká, že to je právě moderní, centralizované, státem řízené školství, které generuje moderní nacionalismus. V přednášce se proto podíváme na to, jakou roli hraje školství, a v rámci něj vysoké školy? Učí vysoké školy mladé lidi, jak být nacionalisty, anebo svou vlastní podstatou existence vytváří podmínky nacionalismu? Mohou se univerzity této své role zbavit?“ poodhaluje některé z otázek, které visí nad lednovou Kavárnou Universitas, její moderátorka. Odpovědi na tyto a další otázky nám přednášející dá právě tam.

Slova se ujme mladý pardubický vědec PhDr. Adam Horálek, Ph.D., vedoucí Katedry sociální a kulturní antropologie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Vystudoval etnologii na Filozofické fakultě a geografii-kartografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V roce 2011 ukončil doktorské studium v oboru etnologie s tématem Etnicita Číny: Kdo je Hui a kdo Dungan, ve které se věnoval formování etnické/národní identity a formám nacionalismu. Kromě něho se dlouhodobě specializuje na antropologii a demografii stárnutí. Svůj terénní výzkum provádí zejména na Dálném východě. Je autorem knih Vybrané kapitoly z geografie současné Číny (Masaryk University Press, 2013) či Geografie Číny (Vydavatelství Univerzity Palackého, 2013).

Ke konci loňského roku pobýval doktor Horálek pracovně se skupinou pardubických vysokoškoláků téměř měsíc na Tchaj-wanu. Kromě intenzivních výukových kurzů, zaměřených na současný Tchaj-wan s přesahem do antropologie, geografie, sociologie a aboriginských studií, prezentovali během pobytu studenti své práce a sbírali podklady na terénní výzkum. Více informací o této zahraniční cestě najdete na webu Univerzity Pardubice (https://www.upce.cz/studenti-fakulty-filozoficke-sbiraji-techto-dnech-zkusenosti-na-zahranicni-stazi-na-tchaj-wanu).

Lednová Kavárna Universitas přivítá všechny zájemce už v úterý 30. ledna 2018 v 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29). Její sedmou sezónu pořádá dvojice úspěšných studentů Patrik Čermák a Kateřina Šraitrová z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29. K diskusi na odborné téma zvou pravidelně každý měsíc.

Vstup je volný.

Bližší informace: