dsc510292632.jpg

Město Pardubice společně s Univerzitou Pardubice podpoří nápady vysokoškoláků na nové kulturní akce pro veřejnost. Projekt Rozjeď to funguje už třetí rok, za tu dobu se v krajském městě uskutečnily desítky menších i větších originálních akcí.

Letos se občané Pardubic mohou do léta těšit na celkem 8 kulturních projektů, mezi nimiž jsou diskuse se zajímavými osobnostmi, výstavy, hudební večery, ale také znovu Dobročinný pochod a běh Silver A, který připomíná zásadní momenty spojené s historií Pardubic.

Cílem projektu Rozjeď to je zapojit studenty Univerzity Pardubice do kulturního dění ve městě. Radnice studentům poskytne nejen finance na akci, ale také možnost konzultací s odborníky v oblasti kultury. Magistrát podpoří letos akce aktivních vysokoškoláků částkou 165 tisíc korun, dalších 60 tisíc korun mezi studentské organizátory rozdělí formou stipendia Univerzita Pardubice.

„I letos se od studentů sešlo velké množství rozmanitých nápadů a nabídka je pro Pardubáky opravdu pestrá. Těší mě, jak spolupráce města s Univerzitou Pardubice funguje a že díky ní vznikají takové projekty, jako je právě Rozjeď to. Pro studenty je to ideální příležitost, jak realizovat své nápady a vyzkoušet si, co organizace takové kulturní akce obnáší. Velkou radost mám také z toho, že některé podpořené projekty z minulého ročníku se zopakují i letos, což svědčí o jejich velkém úspěchu,“ komentovala projekt náměstkyně pardubického primátora Jiřina Klčová, která je zodpovědná za kulturu.

Jednotlivé návrhy akcí hodnotila ve formě projektů Kulturní komise města a zástupci Univerzity Pardubice podle předem stanovených kritérií, která zohledňují kulturní přínos i schopnost studenta akci dobře naplánovat.

„I tento projekt naplňuje naši vizi Univerzitního města. Propojit tisíce studentů, kteří ve městě celoročně žijí, s jeho obyvateli může přinést nejen nové skvělé akce a aktivity,“ říká Petra Bajerová, prorektorka pro vnější vztahy Univerzity Pardubice.

Akce studentů v rámci projektu Rozjeď to jsou naplánované právě na jarní a letní měsíce. První z nich jako přednášky Kavárny Universitas a diskuse Čaj o páté už odstartovaly. Všechny akce bude propagovat město i univerzita. Zájemci mohou jejich přehled najít už nyní na webu UPCE nebo na sociálních sítích. Nejbližší akcí, na kterou studenti pozvou veřejnost, je 11. března Čaj o páté v univerzitní aule, jehož hosty budou Čestmír Strakatý a Andreas Papadopulos z České televize.

Projekty podpořené v rámci letošního ročníku Rozjeď to:

1. JenTak Fest – setkání hudebníků s improvizačním koncertem, navazuje na akce JenTak hraní
  2. Na lásku se nikdo neptal – přednáška výstava na téma Dějiny queer lidí v první pol. 20. století
  3. Čaj o páté - rozhovory a besedy se zajímavými osobnostmi v kampusu UPCE
  4. Dobročinný běh a pochod Silver A – sportovně-kulturní akce pro všechny věkové kategorie, 2. ročník ve spolupráci s Památníkem Zámeček
  5. Kavárna Universitas – přednášky odborníků na aktuální témata v Divadle 29
  6. UPCE-CON pro Japonsko – poznání japonské kultury i prostor pro nadšence a cosplayery
  7. Flag Parade Pardubice – pochod a prezentace zahraničních studentů k poznání jiných kultur
  8. Pardubický karaoke večer – propojení studentů a obyvatel města nad hudbou a zábavou

Více čtěte zde: https://www.upce.cz/rozjed-to-na-akce-pardubicich-zvou-nasi-studenti

Pardubice 29. února 2024

Mgr. Martina Macková