Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce
Celostátní finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze: stala se jím Marie Nevyhoštěná ze ZŠ Letovice.
Ve čtvrtek 30. května se v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice uskutečnilo vrcholné klání mladých chemiků. Žákovského mistrovství republiky se zúčastnilo 26 finalistů z deseti krajů. „V regionálních kolech soutěžilo celkem 5 000 žáků osmých a devátých tříd základních škol, což předčilo naše očekávání. Zdá se, že chemie je u mladé generace opět v kurzu. To nás velmi těší,“ pochvaluje si děkan FChT Petr Lošťák, jehož fakulta finále soutěže pořádá. „Všichni finalisté prokázali nadstandardní vědomosti, takže je právem můžeme považovat za žákovskou elitu národa. Jsem si jistý, že s mnohými z nich se za pár let setkáme u nás na fakultě a že budou velkým přínosem pro náš obor,“ dodává profesor Kalenda, proděkan pro pedagogiku pořádající fakulty. 
Soutěž sestávala ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil písemný test, který připravila SPŠCH v Pardubicích, praktické dovednosti ověřila laboratorní práce, jejíž zadání vypracovala pořádající fakulta. Součet bodových zisků z obou částí určil celkové pořadí.
Po náročném klání následovalo nejprve uvolnění v podobě poutavé barmanské show Petra Hurty, který předvedl sérii efektních žonglérských kousků. Poté se za přítomnosti významných hostů z řad partnerů soutěže uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen. Z celkového vítězství se nakonec radovala Marie Nevyhoštěná ze ZŠ Letovice. Hned za ní se umístila Veronika Vališová ze stejné školy a třetí příčku obsadil Filip Kolman z pardubické ZŠ Polabiny 1. „Absolutně jsem nečekala, že bych mohla vyhrát. Jela jsem spíš na výlet a viděla se tak na patnáctém místě,“ popsala své pocity královna mladých chemiků. „Za svůj úspěch vděčím především paní učitelce Haně Nečasové. Ta se mi týden co týden věnovala a připravovala mě na soutěž. Bez jejího úsilí bych nevyhrála,“ dodala vítězka, která si z rukou ředitele Svazu chemického průmyslu ČR Ladislava Nováka odnesla pohár, šerpu, iPad, příslib stipendia během prvního roku studia na FChT Univerzity Pardubice a dárkové tašky od partnerů soutěže. Na druhou Veroniku Vališovou čekal rovněž pohár, příslib stipendia, dárkové tašky a iPad Mini, který jí předal děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Lošťák. Třetímu v pořadí předávala cenu senátorka Parlamentu ČR Miluše Horská a Filip Kolman získal kromě poháru, příslibu stipendia a dárkových tašek jako hlavní cenu LED TV Samsung. „Snažíme se žáky motivovat hodnotnými cenami, které jsou v rámci podobných soutěží nadstandardní. Za to patří poděkování Svazu chemického průmyslu ČR, který je generálním partnerem soutěže a bez jehož podpory by to nebylo možné,“ uvedla Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která klání mladých chemiků organizuje. Mezi další hlavní ceny patřila herní konzole Playstation, iPad Touch, Mikro systém Philips a fotoaparát Nikon. Soutěžící dostali také sadu na pétanque, deskovou hru Scrabble, vstupenky do Národního technického muzea v Praze, dárkové tašky od partnerů a další drobné ceny. Oceněno bylo všech 26 finalistů, prvních pět navíc obdrželo Cenu děkana FChT UPa za vynikající výsledky v oblasti vědy - příslib přiznání stipendia v prvním akademickém roce studia na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v hodnotě 2 400 Kč měsíčně.
Mladí chemici ale v Pardubicích neměřili jen své síly. Mohli si také vyzkoušet, jaké to je být na jeden den studentem vysoké školy. „Snažíme se poskytnout soutěžícím komplexní zážitek. Nabízíme jim ubytování na kolejích, oběd v menze, exkurzi, pokusy v laboratořích, zkrátka plný servis, jakého se dostává našim studentům. Pro žáka deváté třídy je to obrovský zážitek, který může zásadně ovlivnit jeho další životní kroky,“ vysvětluje profesor Kalenda, který byl zasvěceným průvodcem po fakultě i rodičům a učitelům soutěžících.
Finálový den pokračoval v Hotelu Zlatá štika, kde se pro účastníky a partnery soutěže uskutečnil společenský večer. Děkan FChT Univerzity Pardubice Petr Lošťák předal Pamětní medaili za dlouholetou spolupráci v oblasti výchovy mladých chemiků Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích, která soutěž před sedmi lety zakládala. Medaili převzal její současný ředitel Jan Ptáček. O podmanivou atmosféru se poté postaral improvizující saxofonista David Wiljo Kangas, působivým vystoupením zaujala orientální tanečnice Heidi Dahab. Příjemný zážitek doplnilo chutné občerstvení. „Myslím, že s průběhem jak finálového dne, tak i celé soutěže můžeme být spokojeni. Dokázali jsme představit chemii jako zábavný, poutavý a inspirující obor, který nabízí mladým lidem širokou škálu studijních i pracovních možností. Renomé chemie tak opět stouplo,“ uzavřel Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR.
Podrobné informaci o soutěži najdete na www.mladychemikcr.cz
Pořadatel celostátního finále:
Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice
Generální partner:
Svaz chemického průmyslu ČR
Spolupořadatel:
Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích
Marketingový partner:
Czech marketing, s.r.o.
Mediální partneři:
5+2 dny, Deník, Český rozhlas Pardubice, CHEMAGAZÍN, Televize Přerov s.r.o., Chrudimka.cz, Life4us.cz
Pořadatelé regionálních kol:
Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích, Masarykova střední škola chemická Praha, Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala Ústí nad Labem, Střední odborná škola technická a zahradnická Lovosice, SŠ EDUCHEM, a.s., Litvínov, Střední průmyslová škola v Hranicích, Střední škola logistiky a chemie Olomouc, Střední průmyslová škola chemická Brno
Partneři regionálních kol:
Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Synthesia, a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, PRECHEZA a.s., Lovochemie, a.s., PREOL, a.s., Spolchemie, a.s., Unipetrol, a.s., Glanzstoff - Bohemia s.r.o., Flexfill s.r.o., Gumotex, a.s., Zentiva Praha, Pardubický kraj, Ústecký kraj, BAYER s.r.o., Odborový svaz ECHO, Cerea, a.s., Komerční banka, Alfredo catering, Radka spol. s.r.o. Pardubice, LONZA BIOTEC s.r.o., Vodní zdroje Chrudim, spol. s r.o., Vitrum Praha s. r.o., Lach-Ner s r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., EXPLOSIA, a.s., ZO OS Echo Synthesia, Detecha, chemické výrobní družstvo, DEZA, a.s.