Rozsvícení univerzitního Stromu přání 2023
Mezi univerzitní knihovnou a pavilonem D kolejí kontakt

Přijďte si užít sváteční atmosféru a rozsvítit s námi univerzitní vánoční strom.

For English scroll down

Zveme všechny studenty, zaměstnance a absolventy na předvánoční setkání u rozsvíceného stromečku ve středu 6. prosince.

• V 16:40 zahájíme předvánoční ladění. Přijďte si popovídat, ochutnat charitativní svařák nebo nealko teplý nápoj, zúčastnit se vánočního tvoření nebo nakoupit dárečky s vánoční tématikou.

Hudební doprovod zajistí DJ.

• V 17.00 rozsvítíme univerzitní vánoční strom přání a naděje.

Místo setkání: mezi univerzitní knihovnou a pavilonem D kolejí

Praktická informace: Platba charitativních výrobků bude možná pouze v hotovosti.

Ty nejhezčí ozdoby na náš stromeček můžete dát právě vy, naši studenti a zaměstnanci. Napište nám do 28. listopadu, jaké máte vánoční přání do formuláře. A my s ním ozdobíme náš stromeček přání.

VAŠE PŘÁNÍ

Výtěžek z charitativního svařáku spolku Rotaract club Pardubice z.s. poputuje na vybrané charitativní projekty v Pardubickém kraji.

Come and enjoy the festive atmosphere and light up the university Christmas Tree with us.

We invite all students, staff and alumni to a pre-Christmas get-together at the lightening up of the University Christmas Tree on Wednesday, 6 December

• At 4:40 p.m., we will begin our pre-Christmas tuning. Come and have a chat, enjoy a charity mulled wine and soft drink,  decorate gingerbread take part in Christmas crafting or buy Christmas themed gifts A DJ will provide musical accompaniment.
  • At 5 p.m. we will light up the University Christmas Tree.

Meeting place: between the University Library and Hall D of the dormitories.

Cash Only – please bring some cash to pay for charity drinks or gifts

You, our students and employees, can put the best decorations on our tree. Please let us know what your Christmas wishes are in the form before 28 November. And we will decorate our wish tree with it.

Proceeds from the charity mulled wine of the Rotaract Club Pardubice will go to selected charity projects in the Pardubice Region.