hausdorffworking1600krat1310122842_124194.jpg

V letošním roce uplynulo 150 let od narození jednoho z nejvýznamnějších matematiků 20. století Felixe Hausdorffa. Univerzita Pardubice si dovoluje pozvat na přednášky, které vás už zítra seznámí s životem a dílem všestranného německého vědce. Kromě práce s čísly, psal filosofické studie a vydal například i sbírku básní, svůj talent tak vložil do několika rozličných oborů. S naší zemí ho pojí také osud jeho sester, které žily v Praze.

Felix Hausdorff se narodil 8. listopadu 1868 ve Vratislavi v rodině zámožného židovského obchodníka. Studoval v Lipsku a ve své vědecké činnosti se nejprve věnoval astronomii. Po seznámení s Cantorovou teorií množin se jeho zájem přesunul k matematice. Hausdorff byl jedním z prvních, kdo o teorii množin přednášeli. Jeho stěžejní dílo Grundzüge der Mengenlehre (1914) se stalo prvním systematickým pojednáním o teorii množin, přineslo řadu originálních výsledků a silně ovlivnilo nastupující generaci matematiků, zejména v Polsku a tehdejším Sovětském svazu.

„Celodenní setkání se bude skládat z přednášek věnovaných Hausdorffovu životu a dílu. V jednom bloku zazní také písně rakouského skladatele Josepha Marxe na slova Hausdorffových básní v podání studentů pardubické konzervatoře,“ přiblížil čtvrteční program Mgr. Libor Koudela, Ph.D., z Fakulty ekonomicko-správní, který se podílí na organizaci pravidelných přednášek.

Hausdorff měl totiž široké zájmy a kromě matematiky měl blízko i k filosofii a literatuře. Na přelomu 19. a 20. století publikoval pod pseudonymem řadu textů, mezi nimiž jsou filosofické studie, ve kterých vycházel z myšlenek Friedricha Nietzsche, dále sbírka básní, umělecké kritiky a také divadelní hra, která se ve své době s úspěchem hrála i v Praze. S naší zemí pojí Hausdorffa také osud jeho dvou sester, které obě žily v Praze, a jejich rodiny postihl pobyt a následně i smrt v koncentračních táborech.

Přednášku pořádá Jednota českých matematiků a fyziků, pobočka Pardubice, a navazuje na cyklus přednášek o matematice, fyzice a příbuzných oborech, v němž osobnosti vědeckého světa prezentují zajímavosti ze svých oborů.

Setkání se koná ve čtvrtek 29. listopadu v Divadle 29 v Pardubicích. Začátek je ve 13 hodin.
Vstup volný.

Program a bližší informace zde: http://jcmf.upce.cz/hausdorff.

Bližší informace k akci:
Mgr. Libor Koudela, Ph.D.
Ústav matematiky a kvantitativních metod Fakulty ekonomicko-správní UPa
telefon 466 036 014