V úterý 5. září v podvečer (v 17:00 hodin) bude v Galerii Univerzity Pardubice otevřena již 99. umělecká výstava obrazů, tentokrát pardubického autora VÍTA BOUČKA.

Vít Bouček je členem Unie výtvarných umělců České republiky. Pochází ze Starého Hradiště u Pardubic. V letech 1968–1974 absolvoval Výtvarné umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Působil také jako odborný asistent na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty v Hradci Králové i jako historik umění ve Východočeské galerii v Pardubicích.

Výstava představuje autorovu cestu k nefigurativní malbě. Sleduje postupné řešení otázek, se kterými se autor vyrovnával. Zejména otázku barvy a jejího výrazového účinku. Problematika prostoru a jeho vyjádření na dvourozměrném plátně není podle autora jen záležitostí geometrie. Autor tak využívá častěji jazyka nepravidelných forem než jednoznačných geometrických tvarů. Je si vědom toho, že věci přicházejí samy, bez nějakého zvláštního plánu. Nejdůležitějším prvkem jeho tvorby je překvapení. Obrazy mají svou vlastní vnitřní logiku a malba tu je jen sama pro sebe. Je vyjádřením vztahu barvy a prostoru. Subjektivní barevnost prostorový celek ještě zintenzivňuje. Vizuální podobu autor hledá i pro pohyby a stavy svého vnitřního světa, popisuje práci vystavujícího autora kurátor výstav pardubické univerzitní galerie Mgr. Lubomír Netušil.

Vít Bouček se prezentoval na členských výstavách Unie výtvarných umělců pardubického regionu např. na Zámku v Litomyšli (2004), v Městském muzeu v Chrasti (2010, 2017), ve Východočeském divadle v Pardubicích (2005) nebo se účastnil např. ARTFESTu Pardubice Galerie Mázhaus: Maska (2006), Pardubického plenéru Východočeského muzea Pardubice (2006), LIVE ART of Explosie - Industriální prostor, VČD Pardubice (2008).

Výstava Galerie Univerzity Pardubice je umístěna ve vestibulu Univerzitní knihovny a potrvá do 8. listopadu. Je otevřena tradičně od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup je zdarma.

případné bližší informace k výstavě podá kurátor výstav Galerie UPa - Mgr. Lubomír Netušil, z ateliéru grafiky Katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, člen Unie výtvarných umělců pardubického regionu

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice