V úterý 5. června v podvečer (v 17:00 hodin) zahajuje Galerie Univerzity Pardubice v komorním prostoru univerzitní knihovny další výstavu – tentokrát soch a plastik Petra Nováka.

Práci vystavujícího autora v univerzitní galerii popisuje kurátor výstav pardubické univerzitní galerie Mgr. Lubomír Netušil takto:

Zpočátku byly v autorově tvorbě převážně zastoupeny dívčí akty, portréty a figurální kompozice z kamene a dřeva. Později vedle drobné plastiky převážila i monumentální díla. Jeho díla obsahují náměty zabývající se duchovní i náboženskou rovinou života, přírodou, užitým uměním, historickými postavami a událostmi a samozřejmě i tématikou jezdectví a koní. Pracuje s kamenem, dřevem, hlínou a voskem, mnohá díla jsou ve finále odlita do bronzu a zdobí veřejné či soukromé prostory nejen u nás, ale i v zahraničí.

Petr Novák během uplynulých let vytvořil desítky plastik, soch, sousoší, fontán, pomníků po celých Čechách, Moravě, ale i pro zahraničí např. v Anglii, Rakousku, Německu, Itálii a v Kanadě. V České republice má nejvíce děl umístěných v Novém Městě nad Metují, z nichž nejvýznamnější je figurální pomník Jana Černčického z Kácova, zakladatele Nového Města nad Metují. Jedním z nejvýznamnějších sochařových děl je jezdecká socha prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Lánech. Díky nabídce občanského sdružení Retranchement No. XVIII. z Josefova přenesl v roce 2009 své působiště do Bastionu IV. v barokní pevnosti, kde vybudoval svůj ateliér a galerii.

Narodil se a vyrůstal v Jaroměři pod vlivem barokního sochařství B. M. Brauna. Vystudoval Střední průmyslovou školu kamenickou v Hořicích v Podkrkonoší (u prof. J. Kolomazníka). Ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Stanislava Hanzíka a Miloše Axmana. Nadále žije a pracuje v Jaroměři.

Výstava soch Petra Nováka v Galerii Univerzity Pardubice potrvá do 31. srpna 2018 a je umístěna ve vestibulu knihovny v pardubickém univerzitním kampusu. Vstup do univerzitní galerie je zdarma.

Upravená otevírací doba univerzitní knihovny a galerie v období letních měsíců:

- v červnu je galerie otevřena od pondělí do středy od 8:00 do 20:00 hodin, ve čtvrtek od 8:00 do 18:00 hodin, v pátek od 8:00 do 16:00 hodina a v sobotu od 8:00 do 12:00 hodin,

- v první polovině července a na konci srpna - od pondělí do pátku od 8:00 do 15:00 hodin,

- v době od 16. července do 19. srpna jsou knihovna i galerie uzavřeny.

případné bližší informace k výstavě podá kurátor výstav Galerie UPa - Mgr. Lubomír Netušil, z ateliéru grafiky Katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, člen Unie výtvarných umělců pardubického regionu

Ing. Valerie Wágnerová, mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, e-mail promotion@upce.cz