Jak se u nás podvádělo za monarchie a republiky má v podtitulu X. pardubické bienále, které pořádá Ústav historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice ve dnech 26. – 27. dubna 2018 v Kutné Hoře. Své příspěvky budou prezentovat akademici, studenti doktorských studií, ale i odborníci z vědeckých institucí, pracovníci archivů a muzeí.

Mezioborová konference se koná již podesáté. Konference je pořádána pro odbornou veřejnost jak z Univerzity Pardubice, tak z jiných pracovišť srovnatelného zaměření z České i Slovenské republiky. Tématem letošního bienále budou „podvody“, které se v minulosti nevyhnuly uměleckému řemeslu, zdravotnické péči, církvi, finančním úřadům či armádě.

Z Univerzity Pardubice se k řečnickému pultu postaví například docent Tomáš Jiránek, který přihlásil příspěvek týkající se podvodů v armádě habsburské monarchie. Dvojice historiček Martina Halířová a Jana Stráníková se chystají představit výsledky výzkumu z prostředí porodních bab a docent Pavel Panoch vystoupí s prezentací „Padělatelská dílna podle pamětí malíře Josefa Salavce“.

Jednání je však samozřejmě přístupné i nereferujícím odborníkům a zainteresované veřejnosti. Mezi referujícími budou jak akademici z fakulty filozofické naší univerzity, ale také doktorandi, dále kolegyně a kolegové z jiných univerzit, včetně slovenských, z muzeí i archivů státních i soukromých, právě tak jako z ústavů Akademie věd České republiky a jiných veřejných výzkumných institucí,“ říká k účasti přednášejících doc. PhDr. Marie Macková, Ph.D., z Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Aktivní účastníci přijedou na jednání například z Muzea Chodska v Domažlicích, ze Státního oblastního archivu v Třeboni nebo z Archivu České národní banky.

X. pardubické bienále se koná v Dačického domě v Kutné Hoře ve dnech 26. – 27. dubna 2018.

Kompletní program konference naleznete na stránkách Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice http://uhv.upce.cz/cs/x-pardubicke-bienale-0/.
________________________________________________________________________

Bienále je součástí realizace projektu „Dačického dům v Kutné Hoře. Vzdělávací a prezentační centrum kulturního dědictví UNESCO“, na němž spolupracují město Kutná Hora a Univerzita Pardubice.

Bližší informace:
doc. PhDr. Marie Macková, Ph.D.
Ústav historických věd Fakulty filozofické UPa
telefon 466 036 221, mobil 732 74 64 92