fzs_01_123736.jpg

Vůni dýně, medu, kopru nebo tváře známých českých umělců použijí zástupci Fakulty zdravotních studií Univerzity Pardubice, aby otestovali zájemcům paměť a myšlení. Během tradiční akce Dny zdraví, která začíná právě dnes, se zaměří na velmi aktuální problém demence a Alzheimerovy choroby.

Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí – myšlení, paměti, úsudku. Je nejčastější příčinou demence. V České republice žije s touto nemocí podle odhadů více než 150 tisíc lidí a počet pacientů celosvětově roste. Akademici chtějí veřejnost upozornit, že právě kognitivní funkce je třeba udržovat ve formě, stejně jako ostatní svaly lidského těla.

„Chceme lidem ukázat, jak je možné trénovat kognitivní funkce. Může to pomoci zdravým osobám i lidem s mírným, středním nebo těžkým kognitivním deficitem. Takové potíže nejčastěji sužují pacienty s Alzheimerovou demencí,“ uvedla Mgr. Martina Kuckir z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice, která fakultní stánek na akci koordinuje.

Lidé si budou moci za asistence expertů otestovat mozek pomocí hned několika her a cvičení zaměřených například na psaný jazyk a dlouhodobou sémantickou a krátkodobou vizuální paměť. Od odborníků se dozví také výsledek a možná doporučení.

Demence je považována za jednu z nejvážnějších celosvětových zdravotních a sociálních krizí 21. století a uvádí se, že je 7. nejčastější příčinou úmrtí na světě. Podle letošní Mezinárodní zprávy o Alzheimerově chorobě 2018 (World Alzheimer Report 2018) onemocní každé tři sekundy na světě jeden člověk demencí.

Dny zdraví se konají v Domě techniky na náměstí Republiky v Pardubicích. Stánek Fakulty zdravotnických studií s názvem Kognitivním tréninkem ke zdravému stárnutí můžete navštívit dnes i zítra.

Bližší informace:
Mgr. Martina Kuckir