8letak99577103174.jpg
EB/E2 kontakt

Fakulta filozofická Univerzity Pardubice připravila pro akademickou obec i veřejnost v průběhu roku 2018 přednášky v kontextu událostí fenoménu „osmičkových výročí“ roku 2018 od středověku až do současnosti.

pondělí 21. května v EB-E2 od 17 hod

7. 5. 1458: Korunovace Jiříka z Poděbrad českým králem (PhDr. František Šebek)

Jiří z Poděbrad patří bezesporu k významným panovníkům v dějinách českého státu. V průběhu věků se ovšem dočkal někdy až krajně protichůdných hodnocení. Od označení kacíř, královrah a podlý zrádce až na druhou stranu k označení husitský král a chrabrý vítěz nad vojsky křižáků, spravedlivý a schopný vladař, poslední český král domácího původu.
Kde je asi pravda? V přednášce se PhDr. František Šebek pokusí o několik realistických pohledů na vládu a složitou osobnost Jiřího z Poděbrad. Královská korunovace 7. 5. 1458 v Praze představovala jeden z vrcholů celé jeho životní dráhy. V přednášce se proto také budeme zabývat objasnění širších souvislostí a důsledků této významné události.