V úterý 12. června se na Univerzitě Pardubice uskuteční v rámci odpoledního přednáškového bloku Fakulty filozofické prezentace projektu na pietní obnovu a nové využití objektu Zámečku, vily postavené v roce 1885 podle návrhu architekta Františka Schmoranze st. pro Jiřího Larische, potomka slavného uhlobaronského rodu na Karvinsku.

Ústav historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, Spolek Zámeček a Československá obec legionářská zvou všechny zájemce na přednášku věnovanou historii a budoucnosti vily, neorenesančního sídla, které neblaze proslulo na konci druhé světové války, kdy byla budova v majetku praporu německého policejního pluku z Kolína. V blízkosti Zámečku bylo na místě dnešního památníku během devatenácti dnů u tří dřevěných sloupů popraveno 194 českých občanů, pocházejících převážně z Pardubic a okolí. Jeden ze dnů, 24. červen 1942, byl vyhrazen na popravu obyvatel osady Ležáky, kteří byli před popravou vězněni a vyslýcháni ve sklepení Zámečku.

Od roku 1956 patřil Zámeček národnímu podniku Tesla, následně byl po mnoho let využíván pro kancelářské a skladové prostory a od roku 2000 patřil společnosti Foxconn.

O záchranu objektu, rehabilitaci jeho stavebního stavu a přípravu jeho nové náplně jako památníku období heydrichiády a odbojové činnosti za druhé světové války se od roku 2011 snaží Spolek Zámeček (jehož aktivním členem je od roku 2014 také současný rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Jiří Málek, DrSc.) a Československá obec legionářská, do jejíž správy objekt Zámečku připadl.

V rámci úterního přednáškového bloku na Univerzitě Pardubice vystoupí k tématu znalec dějin objektu PhDr. Jiří Kotyk, stavební historici MgA. František R. Václavík a Mgr. Bohdan Šeda, pedagogové Univerzity Pardubice, kteří v minulých letech zpracovali důkladný stavebně-historický průzkum Zámečku, a dále zástupci Čsl. obce legionářské Ing. arch. Lukáš Hudák a Ing. František Bobek, kteří veřejnosti představí architektonickou studii, podle níž by měla být stavba pietně obnovena a která také počítá s novou náplní objektu.

Přednáškový blok k obnově Larishovy vily v Pardubicích se koná v úterý 12. června od 14 do16 hodin v učebně 01019 budovy EB výukového areálu ve Studentské ulici 95 v univerzitním kampusu. Je finančně podpořený z dotačního programu MŠMT pro veřejné vysoké školy pro akce na připomínku státních výročí v roce 2018 – „Společné století“.

Veřejnost je na přednáškové odpoledne na Univerzitě Pardubice srdečně zvána.

Bližší informace k akci:
doc. Mgr. Pavel Panoch, PhD.
Ústav historických věd Fakulty filozofické UPa
proděkan pro vnitřní záležitosti a rozvoj FF
telefon 466 036 207, mobil 723 227 544
e-mail pavel.panoch@upce.cz