ku_letak_rijen-2018_bez_spodku_121107.jpg

V úterý 9. října se v kavárně Klubu 29 v historickém centru Pardubic otevře opět vědecká Kavárna Universitas. První z diskusních neformálních večerů a setkání s vědou a vědeckou osobností nového zimního semestru se bude hovořit o slunečních hodinách. Přední odborník na gnómiku Ing. Miloš Nosek seznámí přítomné s principem činnosti slunečních hodin.

Povídání o slunečních hodinách bude v akademickém roce 2018/2019 první přednáškou v neformálním prostředí klubové kavárny v historickém centru města. Kavárna Universitas naváže na diskusní večery z minulého semestru a otevírá se již sedmým rokem.

Ing. Miloš Nosek hned v úvodu připomene základy astronomie a dále vysvětlí, proč je rozdíl mezi časem odečteným ze slunečních hodin a časem SEČ či SELČ v době platnosti letního času. Hovořit bude rovněž o nezvyklých provedeních a typech slunečních hodin jak u nás, tak ve světě.

„Pro Miloše Noska jsou sluneční hodiny dlouholetým koníčkem. Je to téměř třicet let, co se jimi zabývá. Navrhuje sluneční hodiny pro různá místa, poskytuje odbornou pomoc, podílí se na realizaci či restaurování a vzniku slunečních hodin. Patří také k nejuznávanějším odborníkům na gnómiku (nauku o slunečních hodinách) v České republice,“ říká hlavní organizátor vědecké kavárny Ing. Bc. Patrik Čermák, doktorand Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Vědeckou Kavárnu Universitas pravidelně připravují již sedmým rokem studenti Univerzity Pardubice Kateřina Šraitrová (doktorandka Fakulty chemicko-technologické) a Patrik Čermák (doktorand Fakulty chemicko-technologické a absolvent Fakulty filozofické). Jedná se o cyklus neformálních diskusních večerů s vědeckými a dalšími zajímavými osobnostmi. Večery se konají pravidelně každý měsíc v pardubické kavárně divadelního Klubu 29. Vstup na večery s vědou mají všichni zájemci z široké veřejnosti volný. Hodinové přednášky s následnou diskusí jsou laděny do populárně naučného duchu a jsou velice oblíbené a hojně navštěvované.

Kavárna Universitas přivítá zájemce o vědu a vědění v úterý 9. října 2018 od 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29, Pardubice). Pro všechny je vstup zdarma.

Přednášky uskutečněné v letním semestru 2018:

Květnová přednáška měla ve svém tématu také čas. Ale tentokrát z pohledu vnímání člověka. Jak člověk začal vnímat čas, jak se jej učil poznávat podle přírodních cyklů. Mluvilo se také o roli nebeských těles či kalendáři jako osobitém projektu, jeho účelu a proměnách. Slova se ujal RNDr. Jan Tomsa, původním povoláním astronom, který v současnosti působí na Ústavu biofyziky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. V dubnu pak hovořil Mgr. Filip Grygar, Ph.D. z Katedry filosofie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice o Nielsu Bohrovi, což byl dánský myslitel, filantrop, vědec a nositel Nobelovy ceny za fyziku. Vedle převratného výzkumu struktury atomů a jejich záření zavedl do fyziky například princip korespondence, teorii složeného jádra a rozvinul kapkový model jádra atomu. V únoru přiblížila osobnost Karla IV. z antropologického a historického hlediska Mgr. Lucie Stříbrná, PhD. z Katedry biologických a biochemických věd Fakulty chemicko-technologické UPa. Z kosterních pozůstatků jedince lze „vyčíst“ nejen způsob života, pohybové aktivity, stravovací zvyklosti, ale i prodělaná onemocnění a také úrazy. V lednu pak mohli návštěvníci diskutovat o nacionalismu s PhDr. Adamem Horálkem, Ph.D. z Katedry sociální a kulturní antropologie Fakulty filozofické UPa. Ten se zabýval otázkou, zdali učí vysoké školy mladé lidi, jak být nacionalisty, anebo svou vlastní podstatou existence vytváří podmínky nacionalismu, popř. jestli se této své role mohou univerzity zbavit.

Bližší informace:
Ing. Kateřina Šraitrová