pozvanka-na-konferenci-zamerenou-na-puvodni-obyvatele-severni-ameriky94557.jpg

Mezinárodní konference zaměřená na původní obyvatele Severní Ameriky – American Indian Workshop (AIW) startuje zítra na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice. Na zahájení 45. ročníku takto směřované nejvýznamnější akce v Evropě přijede do Pardubic také velvyslankyně Kanady v ČR J. E. Emily McLaughlin. Workshop indiánských sportů a promítání filmů s vernisáží jsou otevřené všem studentům i veřejnosti.

AIW se konal v České republice zatím pouze jednou, před 14 lety na Univerzitě Karlově v Praze. Další zajímavostí je téma letošního ročníku konference, kterým je Sport, tělo a pohyb. Téma sport má v této souvislosti premiéru. Na multidisciplinárně pojaté konferenci totiž budou experti z mnoha zemí (Evropy, Kanady, USA a Jižní Koreje), včetně zástupců indiánských komunit, diskutovat poprvé o různých perspektivách vztahu původních obyvatel Severní Ameriky a sportu.

Konference, která potrvá do 19. dubna, má hybridní podobu. Organizuje ji Katedra sociální a kulturní antropologie (KSKA) Fakulty filozofické UPCE, která se na studium mimoevropských kultur a právě také sportu významně zaměřuje. Hlavními přednášejícími budou členka College of the Royal Society of Canada Janice Forsyth (University of British Columbia), profesorka Susan Brownell (University of Missouri-St. Louis) a nositel Řádu Kanady Richard (Rick) Hill (First Nations Technical Institute and Mohawk College).

Součástí konference je i zítřejší a středeční odpolední program otevřený všem studentům Univerzity Pardubice a veřejnosti.

Na Workshop sportů původních obyvatel Severní Ameriky (North American Indigenous Sports Workshop) zve fakulta veřejnost do univerzitní sportovní haly v úterý od 15:00 do 18:00. Účastníci akce si budou moci pod vedením indiánských instruktorů a hráčů LC Pardubice vyzkoušet některé indiánské a inuitské sporty. Nebude chybět trojskok, aljašský kop do výšky, úpolové arktické hry nebo shinny, indiánská obdoba hokeje, a také lakros. Instruktorem arktických sportů bude Eric Porter z Yukonu.

Pro veřejnost je otevřené ve středu 17. dubna v Divadle 29 od 16:30 také promítání dokumentárních filmů s indiánskou tematikou a vernisáž výstavy fotografií umělce Ukjese van Kampena – Yukon First Peoples at Home and Play, které zahájí náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký.

Podrobný program konference najdete na webu 45. ročník American Indian Workshop v Pardubicích | Univerzita Pardubice (upce.cz).

Pardubice 15. dubna 2024

Mgr. Martina Macková,