Univerzita Pardubice rozvíjí spolupráci s mnoha zahraničními univerzitami. Na přelomu března a dubna přijíždí na Fakultu filozofickou Univerzity Pardubice početná delegace z tchajwanské Soochow University. Zástupci tchajwanské katedry sociologie stráví v pardubickém kampusu dva dny. Setkají se zástupci a studenty domácí katedry sociálních věd a společně prodiskutují současné sociologické otázky i vzájemné projekty a granty, na nichž spolupracují.

Prostor jako místo sociální interakce je v současných společenských vědách stále důležitější. Jeden takový vznikne v pátek 31. března a v sobotu 1. dubna na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice, když akademičtí pracovníci a studenti Katedry sociálních věd Fakulty filozofické přivítají na půdě univerzity dvacetičlennou návštěvu z tchajwanské Soochow University. Trojice profesorů a 18 studentů, které vede tchajwanský profesor C. S. Stone SHIH z tamní katedry, do Pardubic přijíždějí takto poprvé. Spolupráce obou institucí však probíhá dlouhodobě.

„S kolegou docentem Ter-hsing Chengem jsme se seznámili v roce 2015 na světovém symposiu věnovaném zahraničním Číňanům, které se konalo na Nanyang Technological University v Singapuru. Hned následující rok na jaře jsem navštívil kolegu na jeho domovské univerzitě v Tchaj-peji, kde jsem přednášel a setkal se i s oběma dalšími profesory, kteří nyní zavítají k nám do Pardubic. Jakožto hostující profesor každoročně přednáším na naší další partnerské tchaj-wanské univerzitě – National Dongwha University, ale vždy část návštěvy věnuji i mým kolegům ze Soochowské univerzity,“ popisuje začátky tchajwanské spolupráce Katedry sociálních věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice její vedoucí PhDr. Adam Horálek, Ph.D.

Odborný program vyplní celý páteční den. Workshop svými příspěvky zahájí jak vedoucí Katedry sociálních věd Fakulty filozofické PhDr. Adam Horálek, Ph.D., tak vedoucí katedry sociálních věd tchajwanské univerzity prof. C. S. Stone SHIH.

„Workshop zahrnuje jak akademické, tak i studentské panely z obou univerzit. Dotkneme se několika sociologických témat. Řeč bude například o diskurzu Jana Palacha v perspektivách filmu Hořící keř, o českých ženách konvertujících k islámu, o fenoménu skateboardingu, o avatarech a věku virtuální komunikace, o reflexi Komenského na Tchajwanu nebo o sociologickém výzkumu srovnávajícím české a tchajwanské básníky,“ vybírá některé příspěvky z programu doktor Horálek.

Kromě čtrnácti příspěvků představí pardubická katedra sociálních věd svým hostům i nejnovější publikace. Odborný program doplní i společenská část, během níž budou diskuse pokračovat v neformálním duchu. V sobotu se tchajwanská delegace seznámí také s městem Pardubice a okolím včetně hradu Kunětická hora. Společným sobotním obědem pak program delegace skončí.

„Kromě jedné společné kapitoly v knize, která je již v tisku, nyní připravujeme s kolegy společný tchajwanský projekt zaměřený na čínskou diasporu ve střední Evropě a budeme s profesorem Stonem diskutovat spolupráci na atlasu sociálních proměn na Dálném Východě. Na podzim tohoto roku bychom měli jejich návštěvu společně s našimi studenty oplatit. A zájem je mezi studenty opravdu ohromný. Věřím, že se tak spustí úzká, dlouhodobá a intenzivní spolupráce s našimi partnery z Krásného ostrova – Formosa, jak se Tchaj-wan také nazývá,“ doplňuje doktor Horálek.

Návštěvu střední Evropy zahájila tchajwanská delegace v Budapešti. Univerzita Pardubice je po Masarykově univerzitě její třetí zastávkou a dvoutýdenní pobyt zakončí na Univerzitě Karlově v Praze.

Bližší informace:
PhDr. Adam Horálek, Ph.D.
vedoucí Katedry sociálních věd Fakulty filozofické UPa
telefon 466 036 630