Tento týden se v prostorách Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice pohybují kromě akademických pracovníků a studentů absolvujících své poslední zkoušky v zimním semestru i pedagogové z technických středních škol. Až do pátku tu absolvují vzdělávací kurz s dopravní tematikou, který jim přiblíží aktuální trendy v tomto oboru.

„Letos se kurz koná počtvrté. Je určen primárně pro učitele středních škol, kteří navštěvují přednášky podle svého výběru a oboru, který vyučují. Slouží také k navázání užší spolupráce se středními školami,“ říká organizátorka kurzu Zlatuše Sojková z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a dodává, že patnáctka pedagogů dorazila do Pardubic z nejrůznějších středních škol s dopravní a technickou tematikou z celé republiky. Letos přijeli například z Prahy, Brna, České Třebové, Liberce, Břeclavi nebo Ústí nad Orlicí.

Kurz nazvaný Nejnovější poznatky v dopravě, logistice a managementu nabízí účastníkům sérii přednášek od pondělí až do pátku. V úterý je například čekaly přednášky o územním plánování či zasilatelské činnosti při přepravě nebezpečného nákladu. Ve středu se podívají blíže na hodnocení emisních vlastností silničních motorových vozidel a odpoledne zjistí, jak se provádí inženýrsko-geologický průzkum při přípravě stavby. Ve čtvrtek mají na programu elektromobilitu a seznámí se s evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS a jeho implementací v prostředí státní organizace Správa železniční dopravní cesty.

V pátek čeká účastníky prohlídka Výukového a výzkumného centra v dopravě v Technologickém areálu v Doubravicích. Je určena učitelům technických předmětů, aby primárně získali informace o možnostech spolupráce nejen s výzkumným centrem, ale obecně s dopravní fakultou. Kromě toho, že tady zjistí, jak je centrum vybaveno a jaké laboratoře se v něm nacházejí, získají informace o tom, že sem mohou přijet se svými studenty také například na exkurzi. Středoškoláci se navíc mohou stát členy výzkumných týmů univerzitních pracovišť a pracovat tu na své závěrečné maturitní práci, případně se spolupodílet na aktuálně probíhajících výzkumech.

„Zpětná vazba na tento kurz je každoročně velmi pozitivní. Získáváme ji prostřednictvím dotazníků, které účastníci vyplňují na konci kurzu. Titíž učitelé se nám na kurzy současně vracejí nebo příště přijíždějí jejich kolegové ze školy. Zároveň v dotazníku uvádějí i témata, která by je zajímala do budoucna, která se snažíme zařadit do programu dalšího kurzu,“ uzavírá Zlatuše Sojková z dopravní fakulty.

Získané informace z kurzu Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice využívají pedagogové přímo ve výuce. Prezentace z jednotlivých přednášek dostávají k dispozici a mohou s nimi dále nakládat a obohacovat výuku o aktuální informace a trendy v dopravě. Na základě získaných kontaktů současně mohou s Dopravní fakultou Jana Pernera navázat i hlubší odbornou spolupráci.

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice