obr.2_mezinarodni_konference_fakulty_restaurovani_bude_resit_vzdelavani_pamatkaru_archiv_upce_185203.jpg

Mezinárodní konferenci k budoucnosti vzdělávání památkářů organizuje ve čtvrtek v Litomyšli Fakulta restaurování Univerzity Pardubice. Na akci, která je jedinou svého druhu v zemi, se sejdou studenti i odborníci z Rakouska, ze Slovenska a z České republiky. Konference s názvem „A co dál?“ nastíní možnosti celoživotního vzdělávání ve všech oborech, které pomáhají zachovat hmotné kulturní dědictví.

„Konference je vyústěním mezinárodního odborného projektu expertů ze tří zemí, Česka, Slovenska a Rakouska. Výsledkem budou konkrétní návrhy na způsoby celoživotního vzdělávání odborníků, kterým leží památková péče v ČR na srdci,“ uvedl proděkan Fakulty restaurování Univerzity Pardubice Karol Bayer.

Na konferenci experti zveřejní analýzu, která ve třech evropských zemích řešila potřeby celoživotního vzdělávání památkářů. V závěrečné debatě několik desítek účastníků probere praktické aspekty návrhů.

Na konferenci, kterou zahájí děkan Fakulty restaurování Radomír Slovik, vystoupí prorektor Univerzity Pardubice Pavel Panoch, náměstkyně Národního památkového ústavu v ČR Jana Michalčáková, ředitel Památkového úřadu Slovenské republiky Pavol Ižvolt a zástupci rakouské University for Continuing Education Krems - Christian Hanus a Manfred Sonnleithner.

Mezinárodní konferenci pořádá Fakulta restaurování Univerzity Pardubice spolu s Národním památkovým ústavem a odborným časopisem PROPAMÁTKY. Akce se uskuteční v rámci projektu International Cooperation for Professional Training in Heritage Conservation, který je financován z programu Evropské unie Erasmus+.

Pardubice 31. května 2022

Mgr. Martina Macková