young-man-4053324_1920_156581.jpg

Studentská konference Vědění mladým, která každý rok na Univerzitě Pardubice představuje nejnovější vědecké práce studentů, probíhá letos poprvé online. Opatření vlády i mimořádný formát ale znamenají pro akci s osmiletou tradicí také velkou výhodu. Zkušenosti mladých vědců mohou sledovat zájemci z celé ČR.

Vědění mladým začíná právě dnes na adrese https://www.upce.cz/konference-vedeni-mladym-2020

„Středoškoláci nastoupili znovu do škol, také na univerzitě se částečně rozběhla výuka. Časové možnosti studentů jsou omezené. Tento formát nám ale nabízí možnost oslovit více lidí, i když studenti nemají příležitost svoje výzkumy představit osobně,“ říká Jan Zich, hlavní organizátor konference a student Fakulty chemicko-technologické a Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice.

Cílem konference je vytvořit prostor pro sdílení poznatků studentů se zájmem o vědu. Videa, která o svém výzkumu a jeho výsledcích natočili pardubičtí vysokoškoláci, pořadatelé nahrají na úložiště, a pak je samostatně přidají na stránku konference. Na ní najdou sledující také „dialog boxy“, s jejichž pomocí mohou pod videa pokládat dotazy.

Organizátor student Jan Zich plánuje pokračování konference v lednu, kdy spustí diskusní livestream (přes Microsoft Teams), během kterého budou autoři videí odpovídat na otázky z prosincové konference. Některé odpovědi ale zájemci získají dříve, písemně a přímo u zveřejněných videí. Mezi výzkumníky, kteří se na letošní konferenci představí, nechybí studenti z Fakulty chemicko-technologické nebo z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice.

Pardubice 16. prosince 2020

Mgr. Martina Macková,