Ve čtvrtek 1. března bude dovršen proces ustavení nového rektora Univerzity Pardubice do funkce pro následující čtyřleté období. V Aule Arnošta z Pardubic proběhne od 11 hodin slavnostní akademický obřad jeho inaugurace.

Prof. Ing. Jiřího Málka, DrSc. zvolil za kandidáta na funkci rektora univerzity v říjnu loňského roku Akademický senát Univerzity Pardubice, a to pro nastávající čtyřleté funkční období 2018 – 2022. S účinností od 1. února 2018 jej do funkce rektora Univerzity Pardubice jmenoval v lednu t.r. prezident republiky.

Slavnostní akademický obřad tak dovrší konstitutivní akt jmenování do funkce aktem deklarativním, a to jeho slavnostní inaugurací.

Prof. Málek se stává desátou osobností v čele vysoké školy v Pardubicích za její téměř sedmdesátiletou historii, čtvrtou osobností v čele Univerzity Pardubice po jejím rozšíření na více fakult a přejmenování z původní Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích v roce 1994. V čele univerzity stál v letech 2006 - 2010, ve vedení univerzity působil jako prorektor již v letech 2000 - 2006.

Prof. Málek je renomovaným a uznávaným odborníkem ve vědecké komunitě doma i v zahraničí.

V řízení vysokoškolské vzdělávací i vědecké činnosti má bohaté zkušenosti, a to jak přímo na Univerzitě Pardubice, tak z celorepublikového pohledu. Jeho domovským odborným vědeckým pracovištěm je Katedra fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, kterou poslední roky vedl.

V posledních letech se významně angažoval též na celostátní úrovni v oblasti hodnocení vědeckých výkonů výzkumných organizací, v letech 2008 - 2015 jako člen a později jako místopředseda Rady pro výzkum vývoj a inovace a jako předseda Komise pro hodnocení výsledků výzkumných organizací a ukončených programů.

Při slavnostním akademickém obřadu INAUGURACE v Aule Arnošta z Pardubic v univerzitním kampusu ve čtvrtek 1. března složí nový rektor inaugurační slib a převezme od svého předchůdce prof. Miroslava Ludwiga univerzitní insignie - rektorský řetěz. Učiní tak za přítomnosti akademické obce Univerzity Pardubice, za účasti dvou desítek rektorů českých vysokých škol, zástupců ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a řady dalších významných hostí, členů Parlamentu ČR, zástupců státní správy a samospráv, institucí a partnerů univerzity.

Univerzitními insigniemi, které v roce 2000 při příležitosti 50 let vysokého školství v Pardubicích vytvořil jako netradiční umělecké dílo pro Univerzitu Pardubice akademický sochař Jindřich Plotica, budou ozdobeni a slavnostně uvedeni do funkce též prorektoři univerzity:

- prof. Ing. Tatiana Molková, Ph.D., prorektorka pro vzdělávání a záležitosti studentů a zároveň statutární zástupkyně rektora;
- prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., prorektor pro vědu a tvůrčí činnost;
- Ing. Andrea Koblížková, Ph.D., prorektorka pro rozvoj;
- prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc., prorektor pro vnitřní záležitosti.
Kvestorem Univerzity Pardubice zůstává i v dalším období Ing. Petr Gabriel, MBA.

Rozhovor s novým rektorem Univerzity Pardubice pro e-Zpravodaj UPa:

REKTOŘI UNIVERZITY PARDUBICE

v téměř sedmdesátileté historii vysoké školy v Pardubicích (1950 – 2018)

(původně od r. 1950 Vysoká škola chemická v Pardubicích – v čele VŠ stál děkan, poté od r. 1953 Vysoká škola chemicko-technologická v Pardubicích v čele s rektorem, od roku 1994 Univerzita Pardubice, jejímž představitelem je rovněž rektor)

prof. Ing. Dr. Jiří Klikorka, DrSc.

1951 – 1969 VŠCHT v Pardubicích

prof. Ing. Jaroslav Pantoflíček, CSc.

1970 - 1973

prof. Ing. František Lébr, CSc.

1973 - 1981

prof. Ing. Dr. Jiří Klikorka, DrSc.

1981 - 1988

prof. Ing. Ivan Machač, CSc.

1988 - 1990

doc.  Ing. Josef Panchartek, CSc.

1990 - 1991

prof. Ing. Ladislav Kudláček, CSc.

1991 - 1994

prof. Ing. Ladislav Kudláček, CSc.

1994 - 1997 Univerzita Pardubice

prof. Ing. Oldřich Pytela, DrSc.

1997 - 2000

prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc.

2000 - 2006

prof. Ing. Jiří Málek, DrSc.

2006 - 2010

prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc.

2010 - 2018

prof. Ing. Jiří Málek, DrSc.

2018 - 2022

PRŮBĚH slavnostního AKADEMICKÉHO OBŘADU
INAUGURACE REKTORA - Aula Arnošta z Pardubic

čtvrtek 1. března 2018 - 11:00 hodin zahájení

1. Intrády - Slavnostní nástup akademických funkcionářů ve slavnostních talárech

2. Česká státní hymna + hymna EU

3. Moderátor - promotor zahájí SHROMÁŽDĚNÍ (doc. PhDr. Tomáš Jiránek, Ph.D.)

4. PROJEV bývalého rektora prof. Miroslava Ludwiga

5. VYHLÁŠENÍ VOLBY KANDIDÁTA NA FUNKCI REKTORA V AKADEMICKÉM SENÁTU - předseda AS UPa doc. Jan Stejskal

6. INAUGURACE REKTORA

promotor přečte inaugurační slib rektora (slib je v jazyce latinském)

rektor pronese slib na žezlo univerzity

odstupující rektor prof. Ludwig předá rektorský řetěz novému rektorovi UPa

7. PŘEDSEDA SENÁTU ukončí akt inaugurace

8. PŘEDSTAVENÍ A PŘEDÁNÍ INSIGNIÍ PROREKTORŮM univerzity

v pořadí – prof. Tatiana Molková, prof. Petr Vorel, Ing. Andrea Koblížková, prof. Miroslav Ludwig

9. INAUGURAČNÍ PROJEV REKTORA UPa prof. Jiřího Málka

10. ZDRAVICE rektora Univerzity karlovy

za Českou konferenci rektorů a rektory českých vysokých škol - prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, rektor Univerzity Karlovy

11. HUDEBNÍ VYSTOUPENÍ - MUSIKA KRAKELA studentů Fakulty restaurování v Litomyšli

12. MODERÁTOR slavnostní akademický obřad ukončí

13. Zazní GAUDEAMUS - studentská hymna

14. Intrády a odchod akademických funkcionářů v talárech z auly

Po ukončení slavnostního akademického obřadu bude následovat přátelské setkání členů akademické obce univerzity, zaměstnanců a všech dalších hostů a partnerů univerzity s novým rektorem a vedením Univerzity Pardubice v horním foyer univerzitní auly.

Zástupci médií jsou na slavnostní inauguraci rektora srdečně zváni.

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice