Šestý ročník soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR“ vrcholí. V úterý 12. června se na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice rozhodne o tom, kdo se stane vítězem mezi talentovanými žáky.

Do soutěže se mohou přihlásit žáci osmých a devátých tříd základních škol, kteří se do celorepublikového finále musí probojovat přes krajská kola. Celkem se do chemického klání zapojilo více než 15 000 žáků, kteří od října loňského roku soutěžili o další postup na deseti pořadatelských školách. Čtyřicet nejlepších postoupilo do celostátního finále.

„Národní finále je vysoce prestižní událostí, která završuje spolupráci základních, středních a vysokých škol s průmyslovými podniky, podporujícími soutěž na regionální úrovni,“ konstatuje prof. Ing. Petr Kalenda, CSc., děkan pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

„Žáci, kteří se probojovali až do celostátního finále, jsou intelektuální elitou své generace a naše fakulta o ně velmi stojí. Dokáže jim totiž nabídnout vynikající podmínky pro jejich další růst. Je proto potěšující, že mnozí finalisté se k nám po maturitě vracejí a stávají se našimi studenty,“ doplňuje profesor Kalenda.

Žáci během finálového dne projdou teoretickou zkouškou formou testu i praktickou zkouškou v chemických laboratořích a součet bodů z obou částí pak rozhodne o vítězi. Soutěžní úkoly připravili akademičtí pracovníci pořádající fakulty.

Talentovaní chemici ale nebudou jen soutěžit. Pro finalisty i jejich učitele je připraven zábavně vzdělávací doprovodný program. Součástí finálového dne bude science show iQLANDIA Liberec, která přináší mnoho pokusů především z fyziky a chemie. Kromě toho nabídne pořádající fakulta účastníkům prohlídky moderních laboratoří, pracovišť fakulty a ukázky z jejich tvůrčích činností.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v úterý 12. června v posluchárně C1 v 17:00 hodin. Zúčastní se ho jak vedení fakulty, tak univerzity a významní hosté z řad partnerů i čestných hostů.

Díky partnerům finále se všichni soutěžící mohou těšit na hodnotné ceny. Ti nejlepší si odnesou notebook, tablet, chytré hodinky, mobilní telefon nebo elektronickou čtečku. Pořádající fakulta navíc věnuje prvním pěti finalistům příslib stipendia během prvního roku studia na fakultě v celkové hodnotě 120 000 Kč.

Podrobné informace k soutěži naleznete na webových stránkách: www.mladychemikcr.cz.

Bližší informace k pořádané akci:
prof. Ing. Petr Kalenda, CSc.
děkan Fakulty chemicko-technologické UPa
telefon 466 037 277, mobil 724 821 298