Kromě přípravy vysokoškoláků pro výkon jejich budoucího povolání se Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice zaměřuje i na vzdělávání laické veřejnosti a celoživotní vzdělávání odborníků. Činnost svého nového Centra péče o zdraví, jeho úkoly a plány, pořádání nejrůznějších kurzů a poskytování poradenství představí již tento pátek 9. února.

„V pátek 9. února chceme všechny zájemce seznámit s novým Centrem péče o zdraví, které vzniklo na Fakultě zdravotnických studií tento akademický rok. Chceme jak veřejnosti, tak akademické obci ukázat naše činnosti a přiblížit jim poslání tohoto našeho nového centra. A oficiálně tak odstartovat jeho činnost,“ říká k pátečnímu programu Centra péče o zdraví proděkanka pro vnitřní a vnější vztahy Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice Mgr. Eva Hlaváčková, Ph.D.

Centrum péče o zdraví vzniklo s cílem pomáhat lidem na jejich cestě ke zdraví a vzdělávání. Má sloužit laikům i odborníkům, jednotlivcům i organizacím, zájemcům všech věkových kategorií. Nabízí kvalitní a aktuální informace z oboru, nejrůznější kurzy, poradenství a konzultace, supervize či exkurze. Ve své činnosti čerpá z desetileté zkušenosti ve vzdělávání odborníků i laiků na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice.

Aktuálně má Centrum péče o zdraví v nabídce pro veřejnost například kurzy předporodní přípravy pro nastávající maminky, kde se dozví mnoho informací a praktických rad zaměřených na období těhotenství, samotný porod, šestinedělí a na speciálním modelu si vyzkouší péči o novorozence. Součástí kurzu je i prohlídka porodního sálu Pardubické nemocnice.

„Zaměřujeme se na různé věkové kategorie. V lednu jsme pořádali například kurz první pomoci pro seniory, přednášku o artróze nosných kloubů nebo přednášku o nedoslýchavosti. V nejbližší době chystáme například kurz nazvaný Zdravotník zotavovacích akcí, což se může hodit lidem, kteří v létě pojedou na tábory a budou se věnovat dětem. Zaměřujeme se ale také na problematiku domácího násilí či rizikovou rodinu,“ odhaluje tematické oblasti kurzů a přednášek Mgr. Ondřej Pleskot z Centra péče o zdraví a dodává, že do budoucna navíc plánují, že témata se budou připravovat a dále rozvíjet podle aktuálních požadavků veřejnosti a lidé tak budou mít možnost sami se podílet na tvorbě programu centra.

Kromě programu pro laickou veřejnost má Centrum péče o zdraví nabídku také pro odborníky. Právě pro ně jsou určeny kurzy celoživotního vzdělávání zaměřené na specifickou ošetřovatelskou péči o chronické rány a defekty, katetrizaci močového měchýře či na získání mentorství klinické praxe ošetřovatelství a porodní asistence.

Pro organizace nabízí centrum vzdělávací kurzy na témata zdravotní či sociální péče, které vycházejí z potřeb dané organizace. Jedná se například o kurzy komunikace, a to jak manažerské, tak i komunikace s pacientem, kurzy vztažené k léčbě bolesti, či první pomoci.

„Lektory našich kurzů jsou odborníci na danou oblast působící na naší Fakultě zdravotnických studií. Mají mnoho zkušeností a vedou tedy kurzy hodně prakticky. Účastníci si úkony mohou zkoušet na speciálních modelech, které simulují reálnou situaci v praxi. Jedná se například o modely pro nácvik první pomoci, katetrizace močového měchýře, či léčbu ran. Velkou oporu máme také ve spolupracujících organizacích, které umožňují našim účastníkům kurzu praktickou výuku. Konkrétně můžeme jmenovat například Pardubickou krajskou nemocnici, a.s., nebo Hamzovu odbornou léčebnu,“ uzavírá Ondřej Pleskot z Fakulty zdravotnických studií a jejího Centra péče o zdraví.

Oficiální představení činnosti nového Centra péče o zdraví se uskuteční v pátek 9. února na Fakultě zdravotnických studií v Průmyslové ulici v učebně ZE3 od 8 do 9 hodin.

Více informací o Centru péče o zdraví a jeho aktuální nabídce kurzů a přednášek najdete na webu http://centrumpeceozdravi.upce.cz

Bližší informace:
Mgr. Ondřej Pleskot