Vedení Fakulty restaurování Univerzity Pardubice zahajuje v sobotu 18. listopadu zahraniční cestu na partnerskou mexickou univerzitu ve městě Pachuca de Soto. Během týdenního programu si zástupci pracovišť obou univerzit nejdříve navzájem představí vzdělávací a vědecké činnosti svých institucí a posléze budou jednat o konkrétní podobě spolupráce, možnostech krátkodobých stáží i výměně studentů. Kromě mexické univerzity zavítají představitelé Fakulty restaurování z Litomyšle i na několik dalších institucí ve městě.

Tříčlenná delegace z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice stráví v Mexiku jeden týden, během kterého se detailně seznámí s mexickou Universidad Autónoma del Estado de Hidalgo (UAEH), nabídkou jejích oborů i konkrétními pracovišti zabývajícími se uměleckou tvorbou a péčí o hmotné kulturní dědictví. Spolupráci s touto mexickou univerzitou přitom zahájila již před časem Fakulta filozofická Univerzity Pardubice.

Delegaci litomyšlské fakulty vede děkan Fakulty restaurování Mgr. BcA. Radomír Slovik, kterého doprovodí oba proděkani – proděkan pro vědecko-výzkumnou činnost a zahraniční spolupráci Ing. Karol Bayer a proděkan pro studium a pedagogickou činnost PhDr. Tomáš Kupka.

„Na podzim roku 2016 navštívily dvě zástupkyně mexické univerzity naši fakultu v Litomyšli s návrhem spolupráce při krátkodobých studentských výměnných pobytech. Protože zájem ze strany mexické univerzity trvá, rozhodlo se vedení Fakulty restaurování odcestovat na krátkou pracovní návštěvu do Pachuky a detaily a možnosti výměnných pobytů dojednat přímo na místě,“ komentuje účel cesty do Mexika proděkan pro studium a pedagogickou činnost PhDr. Tomáš Kupka.

Během jednoho týdne si litomyšlská delegace prohlédne jak odborná pracoviště mexické Universidad Autónoma del Estado de Hidalgo, tak její zázemí pro studenty, jako jsou koleje a menza, a další vybavení univerzity. Absolvují konkrétní pracovní schůzky s představiteli vybraných fakult, prohlídky pracovišť a seznámí se s činnostmi, které jsou zde rozvíjeny. Současně svým budoucím partnerům na plénu akademiků a studentů představí nabídku Fakulty restaurování a možnosti studentských výměnných pobytů.

„Na základě těchto dílčích jednání bude konkretizováno, kam a s jakou pracovní náplní by mohli zájemci z řad studentů naší Fakulty restaurování v následujících letech vycestovat. Podle naší prezentace před jednotlivými zástupci fakult mexické univerzity bude rovněž upřesněno, jaký počet mexických studentů vycestuje k nám do Litomyšle a na kterých pracovištích Fakulty restaurování bude realizovat odbornou stáž,“ doplňuje ke konkrétním plánům proděkan Kupka.

Poznávací program zahrnuje návštěvu fakulty umění, sociálních a humanitních věd a inženýrských věd mexické univerzity UAEH (Instituto de Artes, Instituto de Ciencias Sociales y Humanidades, Instituto de Ciencias Básicas e Ingeniería).

Delegace se setká i se zástupci mezinárodního oddělení této univerzity Departamento de Relaciones Internacionales. Mezi další navštívené instituce patří místní muzea a významné instituce jako galerie umění Cuartel del Arte a tamní muzeum Museo el Rehilete. V hlavním městě Ciudad de México též navštíví vyhlášenou národní školu restaurování a antropologické muzeum - Escuela Nacional de Conservación a Museo Antropológico, konkrétně jeho konzervátorské dílny.

Bližší informace k návštěvě v Mexiku:
PhDr. Tomáš Kupka
proděkan pro studium a pedagogickou činnost Fakulty restaurování UPa