V úterý 13. června bude Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice hostit chemické talenty. Pátý ročník celostátního finále soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR“ rozhodne o tom, kdo se stane žákovským mistrem republiky v chemii.

Letošní soutěž určená žákům osmých a devátých tříd základních škol započala již v říjnu loňského roku, kdy se postupně konala její regionální kola. Celkem se klání zúčastnilo téměř 14 000 žáků. Čtyřicet nejlepších po absolvování tří regionálních kol postoupilo do finále. Ti se nyní v úterý 13. června sjedou na Fakultu chemicko-technologickou Univerzity Pardubice, aby změřili své chemické síly v celostátním finále.

„Celostátní finále se koná v místě, kde soutěž před deseti lety vznikla a kde má chemie téměř stoletou tradici. Představuje završení spolupráce všech stupňů školství s průmyslovými podniky, které soutěž v průběhu roku podporovaly,“ konstatuje prof. Ing. Petr Kalenda, CSc., děkan pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „O nadané žáky má naše fakulta zájem, protože jim dokáže poskytnout ideální podmínky pro další růst. Velmi nás proto těší, že mnozí finalisté se k nám po maturitě vracejí a stávají se našimi studenty,“ doplňuje profesor Kalenda.

Čtyřicítku finalistů čeká nejprve test teoretických znalostí a poté zkouška laboratorních dovedností. Zadání soutěžních úloh je týmovou prací akademiků pořádající fakulty. Součet bodů z obou částí soutěže rozhodne o vítězi.

Talentovaní chemici ale nebudou jen soutěžit. Pro finalisty i jejich učitele je připraven zábavně vzdělávací doprovodný program. Součástí finálového dne bude komentovaná projekce dokumentů festivalu Ekotopfilm, zaměřených na oblast udržitelného rozvoje. Kromě toho nabídne pořádající fakulta účastníkům prohlídky moderních laboratoří a pracovišť fakulty a ukázky z jejich tvůrčích činností včetně zajímavých a zábavných chemických pokusů.

Děkan pořádající Fakulty chemicko-technologické prof. Kalenda věří, že tradiční soutěž s tak kvalitním programem a v tak moderním areálu a laboratořích fakulty jsou pro mladé a zvídavé chemiky a všechny zúčastněné žáky silným motivačním zážitkem.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční rovněž na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, a to v úterý 13. června v posluchárně C1 v 17 hodin. Zúčastní se ho jak vedení fakulty, tak významní hosté z řad partnerů i čestných hostů.

Díky partnerům finále se všichni soutěžící mohou těšit na hodnotné ceny. Ti nejlepší si odnesou notebook, chytrý telefon, tablet nebo elektronickou čtečku. Pořádající fakulta navíc věnuje prvním pěti finalistům příslib stipendia během prvního roku studia na fakultě v celkové hodnotě 120 000 Kč.

Podrobné informace o soutěži lze nalézt také na webu: www.mladychemikcr.cz.

Bližší informace k pořádané akci:
prof. Ing. Petr Kalenda, CSc.
děkan Fakulty chemicko-technologické UPa
telefon 466 037 277, mobil 724 821 298