dsc1391-enhanced-382154.jpg

V létech 1966-1971 absolvoval federální Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině, obor Technologie a řízení dopravy. Po ukončení základní vojenské služby v roce 1972 nastoupil jako interní doktorand na federální Výzkumný ústav dopravní v Žilině jako interní doktorand u profesora RNDr. Pavla Kluvánka, CSc., kde působil do roku 1974. Ve 2. polovině roku 1974 přešel se svým školitelem na Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině, Katedru matematických metod, kde setrval do roku 1989 jako odborný asistent. Vyučoval předměty aplikované matematiky (Teorii grafů s aplikacemi v dopravních a logistických systémech, Lineární programování, Teorii her a optimálního rozhodování, Teorii hromadné obsluhy, Teorii zásob a obnovy, …), Programování, Teorii pravděpodobnosti a Matematickou statistiku, … Po převratu v roce 1989 přešel na Ústav rozvoje komunikací, kde setrval až do rozpadu čs. federace v roce 1992. Od začátku roku 1993 začal pracovat jako odborný asistent na vznikající Dopravní fakultě Jana Pernera při Fakultě chemicko-technologické, od roku 1994 Univerzity Pardubice. Na fakultě vedl přednášky a cvičení předmětů: Teorie grafů – aplikace v dopravě a veřejné správě, Lineární programování, Teorie her, Operační výzkum, Programování metod operačního výzkumu, … V rámci rozvoje mezinárodní výměny studentů v programu Erasmus vedl tři předměty v AJ. Od roku 1997 též začal vyučovat na Ústavu logistiky a managementu dopravy Fakulty dopravní, Českého vysokého učení technického v Praze.

V létech 1997 – 2003 vykonával na DFJP funkci proděkana pro pedagogickou činnost, v létech 2004 – 2014 byl vedoucím Katedry informatiky v dopravě DFJP. Po odchodu do důchodu působil nejdříve na plný úvazek, v současné době na 1/3 úvazek na Ústavu logistiky a managementu v dopravě FD ČVUT.

Disertační práci obhájil v roce 1982 na Vysoké škole dopravy a spojů v Žilině. V roku 1997 se habilitoval na Fakultě strojní Technické univerzity Ostrava.

V průběhu pedagogické praxe absolvoval řadu krátkodobých studijních pobytů v řadě zemí Evropy (Polsko, Ukrajina, Maďarsko, Irsko, Norsko, Francie, Velká Británie). Mimoto absolvoval několik dlouhodobých stáží, studijních, vědecko-výzkumných, pedagogických a jazykových pobytů v zahraničí, z toho nejvýznamnější byly:

1979 - roční stáž na Société nationale des chemins de fer francais (SNCF) a Institut de Recherches des Transports (IRT) ve Francii

1995 – 2 měsíční vědecko-výzkumný pobyt na Institut ricerche di transport (IRT), Genova

2006 -  3 měsíční pedagogický pobyt na Universidad Carlos III de Madrid (UC3M), Departmento de informatica.

Je autorem dvou monografií, tří učebnic a cca 10 učebních textů ve formě skript. V publikační oblasti napsal cca 75 článků, převážně s problematikou optimalizace dopravní obsluhy území, řešení distribučních úloh, optimalizace lokačně-alokačních úloh a optimalizace procesů v dopravních a logistických systémech. Mnohé články byly prezentovány na mezinárodních konferencích (Polsko, Slovensko, Španělsko, Norsko, Itálie, Řecko, Kréta, …) a zahrnuty do sborníků mezinárodních konferencí.

V rámci doktorského studia na všech 3 fakultách svého působení vedl cca 25 interních/externích doktorandů, z toho dosud úspěšně obhájilo cca 15 doktorandů, z toho 3 zahraniční (Bolívie, Švédsko, Španělso) .

Jazykové znalosti:

angličtina, francouzština, slovenština: speaking, reading, writing