chemiklani_bude_letos_online_z_pardubic_i_z_cambridge_autor_a._zeiner_158965.jpg

Mezinárodní soutěž Chemiklání, kterou šestý rok pořádají studenti Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, bude letos pro české a slovenské studenty středních škol online. Klání proběhne zítra a o den později, v sobotu, budou podle původního konceptu pardubických studentů soutěžit také na univerzitě v britské Cambridge.

„Věřím, že naše soutěž bude inspirovat, motivovat a přinese radost i v online formě, která je bohužel ve složité době pandemie nezbytná,“ řekl rektor Univerzity Pardubice prof. Jiří Málek.

Během dvou hodin změří letos své znalosti při řešení chemických úloh přes 350 účastníků, kteří sestavili 71 týmů. Organizátoři pro online verzi soutěže použijí systém postavený na softwarovém balíčku Moodle a dalších funkcionalitách, jako je například editor strukturních vzorců. „Jsem rád, že se nám za poměrně krátkou dobu povedlo vyvinout vcelku robustní systém. Ten umožňuje, aby se soutěžící cítili, jako by soutěžili klasickým způsobem, a ne online. Nejtěžší bylo najít editor chemických vzorců s integrací do Moodlu,“ uvedl jeden z hlavních organizátorů letošního ročníku soutěže, student Ondřej Daněk, který se zároveň podílel na implementaci obdobného systému pro Chemickou olympiádu.

Akci pořádají vysokoškolští studenti Fakulty chemicko-technologické ve spolupráci se spolkem Alumni Scientiae Bohemicae, z.s. (ASB) a Yusuf Hamied Department of Chemistry, University of Cambridge. Organizační tým dohromady tvoří přes 50 studentů z různých vysokých škol.

Účastníci dostanou v týmech k řešení sadu 60 chemických úloh s postupně se zvyšující obtížností. Soutěž je rozdělena do dvou kategorií (do první patří studenti 1. a 2. ročníku, do druhé pak ti z 3. a 4. ročníku středních škol). Smyslem soutěže není testovat encyklopedické znalosti studentů, ale schopnost znalosti aplikovat. Týmy proto mohou používat odbornou literaturu a letos i elektronické zdroje. Vítěze čekají zajímavé věcné ceny, ale také vize stipendia. Členové týmů, které se umístí na 1. až 3. místě, získají možnost stipendia 1 000 až 3 000 korun měsíčně, pokud se rozhodnou studovat na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

V sobotu se Chemiklání uskuteční ve stejném režimu také ve Velké Británii, kde ji od loňska pořádají studenti Univerzity v Cambridge. Chemiklání na prestižní univerzitu přinesl jeden z autorů soutěžních úloh doktorand Adam Přáda. Podle pravidel pardubické soutěže bude v Cambridge letos soutěžit přes 200 studentů v 50 týmech. „Koronavirus přinesl mnoho útrap, ale pro britskou část soutěže i mnoho výhod. Zatímco soutěže v kontaktní podobě by se kvůli rozloze Velké Británie mohli zúčastnit pouze žáci z okolí, díky online formě se nám podařilo přilákat týmy z celé Anglie, a dokonce i z Walesu. Navíc jsme mohli snadno navýšit kapacitu z loňských 30 až na 50 týmů,” uvedl Adam Přáda.

Pardubice 4. února 2021

Mgr. Martina Macková,