Zdroj: Nadace Neuron na podporu vědy

Společnost Lipidica, a.s. jako společný projekt Univerzity Pardubice a společnosti FONS JK Group a.s. získala letošní Cenu Neuron za mimořádné propojení vědy a byznysu. První spin off univerzity má zavést do praxe metodiku včasné diagnostiky rakoviny slinivky břišní z krve. Metoda je založená na objevu chemika Michala Holčapka z Fakulty chemicko-technologické, který se s mezinárodním týmem zabývá analýzou lipidů a jejími aplikacemi v oblasti medicíny.

„Skutečnost, že zaměstnanec Univerzity Pardubice je lídrem týmu, který se stal držitelem Ceny Neuron, je pro Univerzitu Pardubice velká čest. Založení firmy Lipidica byl jednoznačně krok správným směrem. Spojení našich vědců a technologického profesionálního zázemí holdingu FONS JK Group ukazuje už během krátké doby svůj potenciál a jsem přesvědčen, že i díky němu se patent na detekci rakoviny slinivky uplatní v praxi v co nejkratší době,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.

Společnost Lipidica drží evropské patenty na metodu diagnostiky rakoviny slinivky břišní a rakoviny ledvin, které dokáže díky analýze lipidů rozpoznat pouze z kapky krve. Dnes se rakovina pankreatu zjistí pouze invazivními metodami a většinou až ve chvíli, kdy je na úspěšnou léčbu příliš pozdě.

„Velmi si považujeme, že náš společný projekt s Univerzitou Pardubice získal takto prestižní ocenění. Věřím, že posuneme prevenci i péči o zdraví na další úroveň právě díky včasné diagnóze, která zvyšuje šanci pacientů na přežití,“ uvedl Ing. Zdeněk Jirsa, předseda správní rady firmy Lipidica a člen správní rady holdingu FONS JK Group.

Během několika měsíců by měla společnost Lipidica ve spolupráci s partnerskými institucemi odstartovat klinické ověření metody. Výzkum týmu prof. Holčapka pokračuje směrem k diagnostice dalších typů karcinomů. Letos výzkumníci získali také prestižní ERC Advanced grant, díky kterému se budou zabývat také tím, proč v lidském těle dochází ke změně koncentrace lipidů, která ukazuje na tato zákeřná onemocnění.

Změny koncentrací sledovaných molekul lipidů v krvi mají navíc podobný profil i pro ostatní typy nádorů. Plánujeme proto rozšíření metody a její uplatnění také u dalších typů rakoviny. To by mohlo v budoucnu znamenat, že lékaři využijí jeden testovací postup pro zjištění několika druhů rakoviny,“ uvedl Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který letos obdržel další prestižní Cenu Rudolfa Lukeše. Ocenění dostal za významný přínos v oboru hmotnostní spektrometrie, která je klíčovou metodou právě pro analýzu lipidů. Cenu uděluje Česká společnost chemická ve spolupráci s Nadací Experientia. „Obě ceny jsou pro náš tým prestižní záležitostí a děkujeme všem kolegům za podporu a spolupráci,“ dodal prof. Holčapek.

Cena Neuron se uděluje od roku 2009. Šanci ji získat mají nejlepší vědci a vědkyně v České republice napříč sedmi vědeckými obory – chemie, medicína, matematika, společenské vědy, fyzika, biologie a computer science. Další cenu každoročně získávají nejlepší projekty propojení vědy a byznysu.

Pardubice 16. října 2023

Mgr. Martina Macková,