Hned v prvním týdnu v novém roce odjeli studenti Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice na kurz běžeckého lyžování. Přímo pod Pradědem, nejvyšší horou Jeseníků, tráví první lednové dny a připravují se zde na výkon svého budoucího povolání zdravotnického záchranáře. Až do soboty 6. ledna se učí zejména pohybu v terénu, aby včas dokázali pomoci lidem zraněným a uvízlým na horách.

Od úterý 2. ledna do soboty 6. ledna prochází padesát pět studentů prvního ročníku oboru Zdravotnický záchranář Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice v rámci své povinné praxe základním výcvikem běžeckého lyžování na tratích v Jeseníkách. Několikadenní průprava má studentky i studenty nejen zdokonalit v technice lyžování, ale především je připravit na nejrůznější zásahy v horském terénu, který znepříjemňuje a komplikuje zima, sníh a celkově počasí.

„Studenty v kurzu učíme především orientaci a pohybu v terénu. Připravujeme je na to, s jakými obtížemi se zde mohou setkat. Vyzkouší si práci s mapou, buzolou a navigačním přístrojem GPS, bez nichž se v náročném terénu neobejdou. Všichni účastníci kurzu musí bezpodmínečně dokonale ovládat práci s těmito přístroji, lavinovými vyhledávači i dalšími pomůckami,“ uvádí ke kurzu jeho vedoucí Mgr. Petr Mlateček z Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice.

Kromě praktického výcviku čeká na studenty i dostatek teorie. Organizátoři kurzu z Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice pro ně připravili řadu užitečných přednášek. Důkladně je proto seznámí se zásadami chování a pohybu na horách či s tím, jak správně namazat lyže. Získané informace rovnou zužitkují při následném praktickém výcviku.

„Mezi ty nejzajímavější patří praktická přednáška profesionálního člena horské služby Jiřího Hejtmánka, který přímo na stanici horské služby studentům nejen pověděl, jakým způsobem tato organizace funguje a jakým disponuje vybavením, ale také prakticky předvedl, jakými způsoby lze transportovat raněného, a to nejen v zimním období z lyžařských svahů, ale také z jiných exponovaných míst v letním období, jako jsou například skály,“ dodal Mgr. Mlateček.

Týdenní lyžařský kurz v Jeseníkách organizuje pro studenty Fakulty zdravotnických studií tradičně Katedra tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice. Letos vyrazili společně do hor již podesáté. Kurz je pro studenty povinný a zcela odpovídá požadavkům akreditace. Kromě tohoto zimního kurzu připravují pedagogové a lektoři tělovýchovné katedry i další kurzy. Letos budoucí záchranáře čeká pod jejich vedením například ještě kurz záchrany na vodě, který se uskuteční v květnu.

Obor Zdravotnický záchranář nabízí Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice (více informací na webu pro uchazeče o studium www.evolupce.cz). Jeho absolventi získávají profesní kvalifikaci zdravotnický záchranář pro poskytování samostatné, specifické ošetřovatelské péče na úseku neodkladné péče a akutního příjmu. Má způsobilost k výkonu profese zdravotnický záchranář v síti zařízení a pracovišť zdravotnické záchranné služby integrovaného záchranného systému a v dalších složkách činných v záchraně života a zdraví. Úspěšné ukončení studia dává absolventům systémový základ v oboru Zdravotnický záchranář s možností získání další specializace v rámci celoživotního vzdělávání.

Bližší informace:

Mgr. Petr Mlateček