obr.1_britsky_velvyslanec_jednal_o_spolupraci_na_univerzite_pardubice_autor_a._zeiner_131171.jpg

Velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v České republice Jeho excelence Nicholas Stewart Archer dnes jednal s vedením Univerzity Pardubice o spolupráci českých a britských vědců. Prohlédl si také vědecká pracoviště se zaměřením na nanotechnologie, elektrotechniku nebo dopravu a zasadil britský národní strom v novém univerzitním parku.

„Česko-britská spolupráce ve vědě je velmi aktivní. Více než 1 000 britských a českých vědců dnes v rámci evropského programu Horizon 2020 pracuje na 380 společných projektech a publikuje společně přes tisíc odborných článků ročně,” uvedl britský velvyslanec Nick Archer.

Archer, který přijel do Pardubic na pozvání rektora prof. Jiřího Málka, si prohlédl vědecká pracoviště tří ze 7 fakult Univerzity Pardubice (UPa). Zajímaly ho především laboratoře zaměřené na nanotechnologie, elektrotechniku nebo výzkum v oblasti dopravy. Navštívil například Centrum materiálů a nanotechnologií CEMNAT Fakulty chemicko-technologické, které dlouhodobě spolupracuje s Velkou Británií při výzkumu materiálů.

Univerzita Pardubice má velký zájem o pokračování, případně o další rozšíření vědecko-výzkumné spolupráce s našimi současnými i novými partnery z Velké Británie. Věřím, že se, přes její možný odchod z Evropské unie, vztahy na vědecké úrovni nebo ve výměně studentů s ní nezmění,“ řekl rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Jiří Málek, DrSc.

Na Univerzitě Pardubice spolupracuje intenzivně například s britskou Lancaster University Fakulta elektrotechniky a informatiky. Vědci z Výukového a výzkumného centra Dopravní fakulty Jana Pernera dokončili několik úspěšných projektů s univerzitou v Sheffieldu. Na UPa probíhají rovněž vzájemné studijní pobyty a stáže studentů i akademiků v rámci programu Erasmus+ nebo například přes Jazykové centrum UPa vyjede na britské ostrovy ročně zhruba desítka studentů na University of Central Lancashire (UCLAN).

Britský velvyslanec v areálu kampusu zasadil symbolicky britský národní strom – dub, který bude ozdobou nového univerzitního parku. Po jednání na univerzitě velvyslanec poobědval s rektorem Univerzity Pardubice Jiřím Málkem a primátorem města Pardubic Martinem Charvátem, odpoledne pokračoval jeho program u hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického.

Pardubice 2. května 2019

Martina Macková