stredoskolaci_se_utkaji_o_titul_nejlepsiho_mladeho_chemika_archiv_upce_185791.jpg

Čtyři desítky nejnadanějších žáků z celé republiky se ve čtvrtek 16. června utkají na Univerzitě Pardubice o titul mistra republiky v chemii. Soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR pořádá po dvouleté covidové pauze opět Fakulta chemicko-technologická. Největší talenty čeká nabídka stipendia v celkové hodnotě 108 000 korun na Univerzitě Pardubice.

Do soutěže se letos zapojilo více než 17 tisíc žáků z 614 základních škol. Z 11 regionálních kol postoupilo do pardubického finále 40 nejtalentovanějších. „Jubilejní desátý ročník národního finále se koná v místě, kde soutěž před patnácti lety vznikla a kde má chemie více než stoletou tradici. Je potěšující, že po dvouleté pandemické odmlce se opět můžeme setkat osobně a uspořádat finále jako vysoce prestižní společenskou událost, která je silným motivačním zážitkem pro všechny soutěžící,“ uvedl prof. Petr Kalenda, děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, která finále pořádá.

Na žáky čeká teoretická i praktická laboratorní zkouška. Otestují tak i nejmodernější laboratoře na Fakultě chemicko-technologické. Kromě soutěže zájemce pobaví science show plnou efektních pokusů známého popularizátora vědy Michaela Londesborougha. Rodiče soutěžících se mohou seznámit s prostředím moderní fakulty v rámci komentované exkurze.

Oceněno bude všech čtyřicet finalistů a tři učitelé, jejichž žáci obsadí medailové pozice. Vítězové letošního finále získají hodnotné ceny, a také příslib stipendia během prvního akademického roku studia na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v celkové hodnotě více než 100 tisíc korun. „Finalisté se k nám po maturitě rádi vracejí, aby u nás završili své vzdělání. Je symbolické, že mezi letošními absolventy Fakulty chemicko-technologické najdeme i vítězku a stříbrnou účastnici prvního ročníku celostátního finále v roce 2013,“ dodal děkan Petr Kalenda.

Celou akci zaštítil Svaz chemického průmyslu ČR a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

KDY: 16. června 2022

9.45 zahájení
10.00 teoretická část
12.30 praktická část