obr1univerzita-pardubice-zve-na-vedecko-technicky-jarmarkarchiv-upce78353.JPG

Vážené kolegyně a kolegové,

Univerzita Pardubice zve veřejnost na tradiční Vědecko-technický jarmark. Jedna z největších akcí propagujících vědu zaplní tento čtvrtek Pernštýnské náměstí v centru Pardubic. Od 10 hodin dopoledne se mohou návštěvníci těšit na interaktivní ukázky ve 25 speciálních stanech. Akci každoročně navštíví více než tisíc žáků a zájemců z celého kraje.

Vysokoškoláci seznámí zábavnou formou děti i dospělé s mnoha vědeckými disciplínami. Během programu si mohou lidé vyzkoušet například práci stavebního historika, procvičí si mozek u matematických hrátek, seznámí se s terapeutickými loutkami, potrénují paměť se zdravotníky, navštíví stánek U kouzelné zkumavky, vyrobí část středověké knihy nebo si prověří znalost bezpečné jízdy na silnici. Zapojit se mohou také do veslařských závodů nebo poznávacího testu osobností a míst Pardubic. Žáci si mohou na infostánku vyzvednout vědecký index. Pokud se rozhodnou získat do něj na jednotlivých stanovištích razítka, čeká je na závěr malé překvapení.

„Naší akcí chceme žákům ale i všem zájemcům nabídnout inspirativní pohled na vědu. Tento přístup může podpořit jejich zájem získávat další informace a vzdělávat se. Plníme tak svoji třetí roli, kterou univerzita má,“ říká prorektorka pro vnější vztahy Univerzity Pardubice doc. Petra Bajerová.

Univerzita přizvala na svoji popularizační akci také partnery s dalším zajímavým programem. I proto náměstí ozvláštní ukázky hasičů nebo interaktivní chemická show ze Střední průmyslové školy chemické. S policií budou moci zájemci nahlédnout do tajů práce kriminalistů a DELTA - Střední škola informatiky a ekonomie i Střední zdravotnická škola Pardubice nabídnou zajímavosti ze světa robotiky i zdraví.

Speciálně na univerzitním jarmarku se pro ty školy, které projeví zájem, otevřou expozice Východočeského muzea v Pardubicích. V plánu jsou pro ně také prohlídky cvičného mlýna Střední průmyslové školy potravinářství a služeb Pardubice.

Vstup na speciální celodenní populárně-naučný program je ZDARMA. Akce je součástí městských slavností Zrcadlo umění a koná se s podporou Statutárního města Pardubice a Pardubického kraje. Více informací zde: Vědecko-technický jarmark 2023 | Univerzita Pardubice (upce.cz)

KDY: čtvrtek 15. června 10 – 17 hodin
KDE: Pernštýnské náměstí, Pardubice