avizo_-_univerzita_pardubice_krti_publikaci_o_lidskem_tele_148436.png

Unikátní publikaci Výtvarná anatomie, kterou ocení výtvarníci i studenti umění, vydala Univerzita Pardubice. Její autor a vysokoškolský pedagog Radek Petříček z Fakulty restaurování studoval několik let všechny podoby lidského těla, než jeho kniha vůbec vznikla. Univerzita ji vydává a pokřtí v roce, kdy si připomíná 15 let od vzniku Fakulty restaurování.

O knize se mluví jako o zásadní oborové příručce, která přináší základní znalosti lidského těla v přehledné a logicky na sebe navazující skladbě. Radek Petříček působí na Fakultě restaurování jako vyučující předmětu Anatomie.

„Jsem moc rád, že  se nám k oslavám našeho malého jubilea podařilo vydat tuto knihu pod hlavičkou Univerzity Pardubice,“ říká Mgr. BcA. Radomír Slovik, děkan Fakulty restaurování.

Autor získal své znalosti o plasticitě a mechanice lidského těla pětiletým studiem na pitevně Anatomického ústavu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Zpracování disertační práce vedlo také k vydání knihy. Publikace nabízí pohled do stavby těla prostřednictvím podrobných kresebných ilustrací sledujících postup od jednoduchého ke složitějším skutečnostem. Ilustrace představené v knize podrobně popisují kostru a přesné rozložení svalových hmot.

Během uplynulých 27 let prošla škola restaurování v Litomyšli proměnami. Zásadním momentem bylo připojení někdejšího Institutu restaurování a konzervačních technik Litomyšl (IRKT) o.p.s. v roce 2005 k Univerzitě Pardubice, která tím získala samostatnou Fakultu restaurování.

Křest knihy spojený s autogramiádou a přednáškou Radka Petříčka plánuje fakulta na úterý 23. června. Začne v 18 hodin na Fakultě restaurování v Litomyšli. Publikaci si zájemci mohou koupit na akci, ale také v e-shopu Univerzity Pardubice https://eshop.upce.cz/.

Pardubice 19. června 2020

Martina Macková