na_univerzite_pardubice_startuje_tyden_ekonomie_a_praxe_foto_jan_jambor_201583.jpg

Akce Společnost a její správa, která proběhne příští týden na Univerzitě Pardubice, nabídne diskuse čelních expertů na lidská práva. Mezi hosty se objeví například signatářka Charty 77 a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová nebo vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Program odstartuje ve středu 12. dubna v prostorách venkovního atria univerzity.

„Společnost a její správa má za cíl otevřít každý rok jedno velké a aktuální téma, které patří na akademickou půdu. Chceme nejenom organizovat vystoupení osobností, které jsou pro danou oblast zásadní, ale také vytvořit platformu pro setkávání akademiků, studentů a hostů. Silné téma, síťování, spolupráce a otevřenost je jednotící linkou akcí Společnost a její správa,“ uvedl Ing. Jan Fuka, Ph.D., vedoucí Ústavu správních a sociálních věd Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice a organizátor akce.

V programu akce je například Michaela Tetrao, ředitelka organizace Most, která promluví k lidským právům cizinců, Anna Štefanedisová a Karel Lach z Ligy lidských práv, kteří se budou zabývat aktuálními lidskými právy ve zdravotnictví. Diskutovat o současnosti a budoucnosti lidských práv v České republice budou bývalá ochránkyně lidských práv, politička a pedagožka Anna Šabatová a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková

Akci pořádá Fakulta ekonomicko-správní a Ústav správních a sociálních věd fakulty pod záštitou děkana fakulty prof. Jana Stejskala. Ten také společně s děkanem Fakulty filozofické, doc. Jiřím Kubešem, letošní ročník zahájí. V doprovodném programu čeká zájemce Workshop s Amnesty International na téma Uprchlictví a lidská práva nebo neformální setkání, které obohatí hudebníci pardubické skupiny Vypsaná fixa. Diskuse moderuje Richard Samko.

Letošní druhý ročník akce Společnost a její správa navazuje na úspěšné loňské téma Společnost a demokracie, kde jako hlavní host vystoupil hudebník a politik Michael Kocáb. Příští rok fakulta již nyní plánuje diskuse na téma Společnost a média. Akce je určená prioritně pro studenty, akademiky a zaměstnance vysoké školy.

KDY: středa 12. dubna od 9.45
KDE: Univerzita Pardubice /Atrium – vchod přes Dopravní fakultu Jana Pernera, Studentská 95 Pardubice. V případně nepříznivého počasí bude akce v učebnách B1, B2 a E01018.

Pardubice 6. dubna 2023

Mgr. Martina Macková,