cervenavez130958_132086.jpg

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

rádi bychom vás upozornili, na výstavu s názvem Grafika mezi námi, která představí práce studentů Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Výstava nabídne průřez základními grafickými technikami ve volných kopiích i ve vlastní tvorbě, ale také možnost seznámit se s principy grafiky formou výtvarného hraní v galerijní animaci, které si mohou návštěvníci sami vyzkoušet.

Výstavu fakulta otevře v unikátním prostoru tzv. Červené věže, která je současně Muzeem restaurování a historických technologií. Muzeum slouží k prezentaci školních sbírek historických technologií architektury, uměleckých řemesel a knižní kultury. Krátkodobé tematické expozice jsou zaměřeny na vybrané problémy restaurátorských zásahů, na poznání materiálů, staré umění zobrazující architekturu či stará řemesla, časté jsou výstavy výtvarných prací regionálních výtvarníků.

Červená věž je jediným pozůstatkem opevnění tzv. Nového města z doby kolem roku 1490. Nazývá se podle zbarvení lámané opuky, z níž byla vystavěna. Zděná část věže spolu se zastřešením dosahuje výšky cca 18 metrů. V polovině 90. let 20. století byla zrekonstruována, interiér věže z roku 1995 je dílem akad. arch. Mikuláše Hulce a Ing. arch. Evy Antošové. Z ochozu v nejvyšším patře se z výšky 15 metrů nabízí výhled na arkády litomyšlského zámku, Klášterní zahrady a historické centrum Litomyšle.

Věž, která je součástí areálu Fakulty restaurování, jedné ze sedmi fakult Univerzity Pardubice, bude v letní sezóně přístupná veřejnosti v  pracovní dny 9 - 15 h, o víkendech (15. června - 8. září) 10 - 17 h.

KDY: čtvrtek 30. 5. 2019 od 17:00 - vernisáž výstavy, termín konání výstavy od 31. 5. do 8. 9. 2019

KDE: Červená věž v areálu Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, Jiráskova 3, Litomyšl

Pardubice 28. května 2019

Martina Macková