avizo-na-univerzite-pardubice-se-bude-diskutovat-o-vedecke-diplomacii90658.jpg

Univerzita Pardubice hostí příští úterý diskusi na téma vědecká diplomacie. Nad problémy podpory českého výzkumu v zahraničí se sejdou s představiteli univerzity například náměstek ministra zahraničí, vedení krajské hospodářské komory a zástupci firem.

Debatovat se bude mimo jiné o službách státu a jeho podpoře českého výzkumu za hranicemi Česka, exportu ale také o transferu technologií do zahraničí.

Diskuse se zúčastní například náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák, předseda Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Tomáš Ditrt, rektor Univerzity Pardubice Libor Čapek a další zástupci státu, firem a univerzity.

Delegace z ministerstva zahraničí si společně se zástupci hospodářské komory a univerzity během dopoledne prohlédnou univerzitní prostory a zázemí Výukového a výzkumného centra v dopravě Dopravní fakulty Jana Pernera. Po jednání na univerzitě je čeká návštěva firmy RCD Radiokomunikace a.s. a nového vzdělávacího centra Sféra v Pardubicích.

Univerzita Pardubice má vlastní Centrum transferu technologií a znalostí, které se zaměřuje na podporu a přenos poznatků a technologií do praxe, spolupráci s firmami nebo komercionalizaci vědeckých poznatků a ochraně duševního vlastnictví. Aktuálním tématem je ale také otázka příchodu zahraničních výzkumných pracovníků, i studentů, a udělování víz k jejich pobytu v České republice.

Pardubice 22. ledna 2024

Mgr. Martina Macková