Vážené kolegyně, vážení kolegové,

rádi bychom vás upozornili, že v pátek pořádá Univerzita Pardubice interdisciplinární konferenci Humanity in the Era of Specialized Knowledge and Science, která propojuje filozofii a přírodní vědy. Akce je výjimečná v tom, že na ní vystoupí vědci, kteří vystudovali humanitní a přírodovědné obory současně. Budou to například nositelé prestižního mezinárodního ocenění Fernanda Gila – profesor historie a filozofie vědy Hasok Chang z Univerzity v Cambridgi a profesor didaktiky matematiky a docent fyziky i filozofie Ladislav Kvasz z Univerzity Karlovy.

„Po tisíciletí hrálo filosofické uvažování zásadní roli u jakéhokoliv vědce, jenž přinesl do své disciplíny něco nového, aniž by nutně musel studovat filozofii. Pokud by například fyzik Werner Heisenberg, který vedle fyziky a hry na klavír četl řecké či římské klasiky v originále, lpěl na naučeném předpokladu A × B = B × A, nikdy by nemohl do kvantové teorie zavést matematiku, v níž tento předpoklad nemusí vůbec platit,“ říká Filip Grygar z katedry filosofie. Podle Grygara s nárůstem vědeckých specializací roste důraz na filozofické myšlení, které dokáže sestupovat pod vymezené oborové předpoklady, ze kterých plyne reduktivní způsob myšlení, a vedou k zavádějícím tvrzením.

KDY: pátek 2. srpna 2019, 9. 30 – 14.00

KDE: Místnost C1, Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Studentská 573, Pardubice

Konference je otevřena všem zájemcům, jejím hlavním jazykem je angličtina.
Celý program najdete na:Program

Pardubice 1. srpna 2019