sgrafito_140716.jpg

Avízo: Mezinárodní experti na sgrafita míří na Fakultu restaurování Univerzity Pardubice

Vážené kolegyně a vážení kolegové,

rádi bychom vás upozornili, že na Fakultu restaurování Univerzity Pardubice míří experti na sgrafita z mnoha zemí. V Litomyšli už zítra začíná unikátní mezinárodní konference Sgraffi­to in Change: Original Realization vs. Secondary Interventions. Odborníci z Německa, Rakouska, Slovenska, Maďarska Polska i Slovinska, a také z Velké Británie, Španělska a z Izraele se díky exkurzím podívají také do Slavonic, Telče a Pardubic.

„Mezi zahraničními badateli je o sgrafita v České republice velký zájem. Ohlas vzbuzují renesanční sgrafita, jejichž jedny z nejvýznamnějších jsou zastoupeny na fasádách zámku v Litomyšli, ale také sgrafita z 19. a 20. století. Zkušenosti našich restaurátorů s touto technikou jsou vzhledem k množství dochovaných realizací bohaté,“ uvedl proděkan pro zahraniční spolupráci Fakulty restaurování Mgr. art. Jan Vojtěchovský, Ph.D.

Významným hostem konference bude španělský vědec Rafael Ruiz Alonso, který o vývoji sgrafitové techniky od starověku do současnosti napsal několik knih a publikoval mnoho odborných článků. Ten také povede dvoudenní seminář pro studenty a pedagogy fakulty. Poprvé se mezinárodní konference na toto téma konala před dvěma lety v německém Hildesheimu.

KDY: 21. - 22. listopadu 2019

KDE: Zámek Litomyšl – kongresový sál