pozvanka_do_kavarny_universitas_127130.jpg

Do dob starého Mexika, tajů předkolumbovské civilizace Aztéků a historie vojenského i náboženského dobývání země Španěly se vypraví nejnovější Kavárna Universitas. Jejím hostem bude historik a etnolog Oldřich Kašpar z Katedry kulturní a sociální antropologie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Další díl kavárny s názvem Předkolumbovské civilizace Mexika a španělská conquista staví na poznatcích vědce, který se aztéckou a mayskou civilizací, její kulturou, ale také každodenním životem společnosti zabývá přes 40 let. A celou dobu se pravidelně vydává na cesty, při kterých studuje právě mexickou antropologii, historii. Doc. PhDr. Oldřich Kašpar, CSc. vydal více než desítku knih věnovaných Mexiku, které byly publikovány nejen v češtině, ale i v němčině, francouzštině a ve španělštině.

„Na každé cestě jsem si psal deníky, knihovnickou terminologií řečeno jich mám doma několik metrů, a teprve teď je začínám zpracovávat, stejně jako fotografickou a video dokumentaci,“ říká docent Kašpar, jehož poslední kniha má název „O červeném sporťáku a jiné současné pověsti a fámy z Mexika“. Loni byl docent Kašpar jmenován čestným a hostujícím profesorem na mexické Autonomní univerzitě státu Hidalgo a obdržel také nejvyšší mexické státní vyznamenání pro cizince Řád aztéckého orla.

Beseda Kavárny Universitas - úterý 12. února 2019 od 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29). Vstup je volný.

Martina Macková
vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice