Avízo: Kavárna Universitas o Maorech, původních obyvatelích Nového Zélandu

7. 11. 2019

Může některý národ na světě říci, že k jeho obnově přispělo ragby a válečný tanec? Jsou to Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, kteří budou tématem další Kavárny Universitas, kterou pořádají studenti Univerzity Pardubice. Jejich hostem bude tentokrát dokumentarista a režisér Michal Havas, který osud Maorů sleduje přes 40 let.

Večer s názvem „Od bitvy o Gallipoli k obřadnímu tanci haka‟ doplní dokumentární film BEYOND THE BATTALION, který v roce 2017 natočil právě Michal Havas spolu s mezinárodně uznávaným hercem a režisérem Julianem Arahangou. Jejich snímek popisuje složitý osud Maorů po příchodu Evropanů, bitvu o Gallipoli a oběti v 2. světové válce i uznání v původní domovině. Na zrovnoprávnění Maorů má velkou zásluhu jejich válečnictví a talent pro ragby. Dnes jejich vůdci ovlivňují progresivní novozélandskou vládu v otázkách životního prostředí.

Michael Havas se narodil česko-slovenským rodičům. Jeho otec byl za druhé světové války u RAF a po komunistickém převratu v roce 1948 rodina musela republiku opustit. V roce 1951 se ocitli na Novém Zélandu. Do České republiky se Havas, který dnes platí za uznávaného odborníka, později vrátil a vystudoval pražskou FAMU.

 

KDY: pondělí 11. listopadu od 19 hodin

KDE: Klub 29, ulice Svaté Anežky České, č. p. 29, Pardubice.

 

Vstup na akci je volný.

Těšíme se na Vás!

 

Martina Macková
vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice

 

 

 

Bližší informace a kontakt:
Julie Baarová
e-mail julie.baarova@student.upce.cz
www.facebook.com/KavarnaUniversitas

Rozšířit fotografii na webu UPCE: 
true
Tiskové zprávy