580_ml_za_2_700_kc_189854.jpg

Česká výtvarnice, konceptuální umělkyně a kreslířka komiksových stripů Vendula Chalánková představí od září svá zcela originální díla v galerii GU: Univerzity Pardubice. Výstava s názvem Nejraději šalinou, jedu za svou vidinou potrvá do poloviny října.

Vendula Chalánková ve svém umění reflektuje každodennost. Vytváří komiksy z běžných hovorů, vyšívá sms zprávy, maluje obrazy svého oblíbeného oblečení, běžné kuchyňské spotřebiče či talíře s oblíbenými jídly.

„Stejně neúprosně geometricky strohé, přestože jasně plošně barevné, jsou hřbety knih a šanonů, kuchyňské spotřebiče včetně mikrovlnky a ionizátoru, talíře s jídly na kostkovaném ubruse, nebo i série komiksů, kde se vždy na třech obrázcích pod sebou odehrávají scénky schematizovaných figurek. Drobné dialogy ze života, zastřené lehce sarkastickým, ale přesto vřelým humorem,“ popsal tvorbu autorky kurátor galerie GU: prof. akad. mal. Tomáš Lahoda, který je aktivním umělcem a pedagogem Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Vendula Chalánková (nar. 1981) absolvovala v roce 2006 Fakultu výtvarných umění VUT v Brně v Ateliéru environmentu u Vladimíra Merty a Mariana Pally. První samostatnou výstavu měla v roce 2001 v brněnském Kabinetu můz. Dosud její díla hostily galerie u nás, na Slovensku, v Německu, Maďarsku, Anglii, Bosně a Herzegovině, Chorvatsku a v Japonsku. V roce 2006 získala cenu Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových. Je zastoupena ve sbírkách Národní galerie nebo renomovaného uměleckoprůmyslového muzea ve Vídni - Museum für Angewandte Kunst.

Informace o galerii a plánovaných výstavách můžete najít také na webu Galerie umění Univerzity Pardubice | Univerzita Pardubice (upce.cz)

KDY: vernisáž čtvrtek 1. 9. 2022 od 17.30 h, výstava potrvá do 11. 10. 2022

KDE: Galerie Univerzity Pardubice (budova Auly Arnošta z Pardubic), Studentská 519 Pardubice

Vstup do Galerie GU: je zdarma.

Těšíme se na Vás!

Pardubice 24. srpna 2022