pozvanka_na_vystavu_-_boris_jirku_-_kresba_obrazy_grafika_ilustrace_130447.jpg

Kresby, obrazy i grafiky Borise Jirků budou nově k vidění na Univerzitě Pardubice. Známého ilustrátora, jehož dílo bývá řazeno ke škole české grotesky, představí nová výstava v univerzitní galerii.

Profesor Boris Jirků (1955) se narodil ve Zlíně a už při studiu na Akademie výtvarných umění v Praze získal za diplomovou práci volné ilustrace na téma G. G. Márquéze cenu akademie. Od roku 1991 učil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, 17 let vedl výuku figurální kresby a malby, krátce působil i jako rektor. V současné době učí figurální kresbu a malbu, nově i knižní ilustraci na Fakultě výtvarných umění Akademie umění na Slovensku, a také figurální kresbu a malbu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni. Je zakladatelem a vůdčí osobností mezinárodního projektu FIGURAMA (každoroční výstavy nejlepších studentských figurálních kreseb a maleb 12 evropských univerzit, doprovozené katalogem, workshopy, přednáškami a výstavami pedagogů ARTELERIE). Vystavuje samostatně i společně, doma i v zahraničí, účastní se malířských a sochařských sympozií, přednáší, vede workshopy figurální kresby a malby. Mezi jeho nejznámější ilustrace patří např. Gabriel Gárcia Márquéz: Podzim Patriarchy /2017/, Sto roků samoty /1988/, Kronika ohlášené smrti /1986/.

„Autorova převážná většina děl má figurální charakter se silným existencionálním nábojem. Expresivita je navíc podtržena specifickou deformací tvarů, u obrazů a ilustrací hraje výraznou roli i pestrá barevnost,“ komentuje tvorbu kurátor univerzitní galerie Mgr. Lubomír Netušil.

KDY: středa 10. 4. 2019 od 17 hodin vernisáž, termín konání výstavy - 11. 4. – 31. 5. 2019
Otvírací doba galerie - po-st 8 - 20 hod., čt 8 - 18 hod., pá 8 - 16 hod., so 8 - 12 hod.

KDE: Galerie Univerzity Pardubice, vestibul Univerzitní knihovny, Studentská 519

Vstup do Galerie UPa je zdarma.

Pardubice 8. dubna 2019

Martina Macková
vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice

Bližší informace:
Tomáš Pospíchal
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa
telefon 702 224 618
e-mail tomas.pospichal@upce.cz