Letní semestr zahájila na Univerzitě Pardubice i více než stovka nových zahraničních studentů. V Pardubicích jsou již od minulého týdne, kdy se s univerzitou, jejím kampusem a městem seznámili prostřednictvím tzv. orientačního týdne (orientation week).

Zahraniční studenti přijeli na fakulty Univerzity Pardubice z 27 zemí, tradičně z Turecka (18) a ze Portugalska (12), ale také například z Běloruska, Polska, Španělska, Chorvatska, Řecka nebo Ukrajiny. Ke studiu si nejčastěji vybrali Fakultu filozofickou nebo Fakultu ekonomicko-správní. Více než desítka tzv. »erasmových« studentů, tedy studentů přijíždějících na semestr v rámci evropského programu mobilit Erasmus+, studuje i na dopravní fakultě, fakultě elektrotechniky a informatiky či fakultě chemicko-technologické.

Aby pro nováčky ze zahraničí nebyl přechod na Univerzitu Pardubice tak náročný, starají se o ně pardubičtí vysokoškoláci ze studentského spolku ESN Pardubice. Tradičně pro ně během prvního seznamovacího týdne připravili nejrůznější aktivity,“ uvádí k aklimatizaci nových zahraničních studentů v Pardubicích Jana Voltrová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice. „Čeští studenti, kteří sami absolvovali část svého studia na některé naší partnerské zahraniční škole, provedli své nové zahraniční kolegy po kampusu, vysvětlili jim informace vztahující se ke studiu a systému výuky u nás. Také jim ukázali město včetně památek a důležitých míst pro studentský život. Kromě toho se studenti také seznamovali s češtinou a absolvovali úvodní hodinu pro cizince.“

Další společenské a poznávací aktivity čekají na Erasmus studenty v průběhu celého letního semestru. Připraveny jsou pro ně nejen výlety po Pardubicku a okolí, ale i sportovní aktivity nebo například návštěva hokejové arény a hokejového utkání. V zimním semestru se zahraniční studenti podívali například do Adršpašsko-teplických skal nebo do Moravského krasu – viz článek v e-Zpravodaji: http://zpravodaj.upce.cz/studenti/2017/zahranicni-studenti-poznavaji-cesko/.

V letním semestru studuje na fakultách Univerzity Pardubice celkem přes 500 zahraničních studentů, buď v celých studijních programech a oborech, tedy více let, nebo přijíždějí na univerzitu jen na jeden či dva semestry, nejčastěji právě v rámci výměnného programu Erasmus+.

Program ERASMUS+ je zaměřen na vysokoškolské vzdělávání a na odborné vzdělávání na vysokoškolské úrovni. Je určen především pro studenty, ale i pro akademické pracovníky a ostatní zaměstnance vysokoškolských institucí, ale i pro školitele z podniků a dalších subjektů. Student může absolvovat studijní pobyt či praktickou stáž v zahraničí v součtu v celkové délce maximálně 12 měsíců za studijní cyklus (bakalářský, magisterský, doktorský). Univerzita Pardubice je zapojena do programu Erasmus již od akademického roku 1998/1999.

Bližší informace:
Mgr. Jana Voltrová