sadrovec-otoceny_145868.jpg

Univerzita Pardubice se svou velikostí a zaměřením řadí mezi středně velké veřejné vysoké školy univerzitního typu s multioborovou strukturou. Vznikala postupně z někdejší vysoké školy chemického zaměření (1950), transformované na univerzitu (1994), a to jak formou zakládání nových fakult s odlišným oborovým zaměřením, tak i v České republice ojedinělým integrováním soukromé vysoké školy do své struktury (dnešní Fakulta restaurování). V současné době je Univerzita Pardubice tvořena sedmi fakultami, chronologicky podle vzniku: Fakulta chemicko-technologická (1950); Fakulta ekonomicko-správní (1991), Dopravní fakulta Jana Pernera (1993); Fakulta filozofická (2001); Fakulta restaurování (Litomyšl) (2005); Fakulta zdravotnických studií (2007) a Fakulta elektrotechniky a informatiky (2009).

Tvůrčí vědecká činnost každé instituce je výslednicí mnoha působících aktérů a synergických efektů. Z hlediska dlouhodobé publikační činnosti v mezinárodně respektovaných publikačních médiích, zapojení do národních i mezinárodních vědeckých projektů a vytváření samostatných vědeckých škol ve spolupráci se studenty doktorského studia a mladšími kolegy na Univerzitě Pardubice lze identifikovat několik oblastí vědeckého zájmu (členěno podle Detailed FORD OECD Frascati manual), které představují hlavní rozvojové trendy. Tento výčet přináší jejich stručné profily a charakteristiky.