Z chirurgie do archeologie a zase zpět – nové možnosti 3D dokumentace napříč obory
Posluchárna EB-E2 (Studentská 95, Pardubice) kontakt

Zveme Vás na přednášku brazilského 3D designéra Cicera Moraese, který patří mezi absolutní špičku svého oboru a je celosvětově znám především svými rekonstrukcemi obličejů významných historických postav.

Kdy: 24. 4. 2024 I 15:30
Kde: posluchárna EB-E2
vstup zdarma

Představeny budou postupy ve všech fázích 3D dokumentace:

• doporučená metodika sběru dat (pořízení fotografií pro následné metrické analýzy) – jak si jen pomocí svého mobilu zajistit potřebná data k tomu, aby byla vytvořena přesná digitální kopie objektu zájmu
  • zpracování dat ve volně dostupných (ověřených a přesných) počítačových programech
  • příklady z praxe (dokumentace miniaturních předmětů, dokumentace lidských ostatků, dokumentace vzácných klenotů – korunovačních klenotů, relikviáře sv. Maura apod., dokumentace členitých budov, dokumentace rozsáhlého podzemí, zatopeného podzemí a celých měst)
  • moderní prezentace výsledků vědy a výzkumu (virtuální realita, rozšířená realita, virtuální muzeum apod.)
  • vědecká rekonstrukce obličeje podle lebky
  • využití v medicíně a veterinární praxi

Přednášející:

• dr. Cicero André da Costa Moraes
  • Ing. Jiří Šindelář
  • Ing. Eva Stuchlíková
  • MgA. Ing. Martin Frouz PhD.
  • PhDr. Jan Frolík, CSc.

Přednáška představí postupy všech fází 3D dokumentace a navazující rekonstrukce různých objektů a předmětů. Na počátku byl aplikovaný výzkum několika institucí v Brazílii, Itálii a České republice. Za českou stranu se vedle soukromých subjektů, nestátních neziskových organizací, Jihočeského kraje, Správy jeskyní ČR podílela na několika projektech i Univerzita Pardubice.

Výsledky výzkumu z expedic v Arménii, výzkumu pohřebišť na Pražském hradě, vývoji technik pro průzkum a dokumentaci nepřístupných podzemních objektů i archeologických výzkumů ve východních Čechách pomohly zdokonalit počítačový program OrtogOnBlender, který je „Open Source“ programovým doplňkem k volně dostupnému 3D grafickému programu Blender. Program umožňuje (mimo jiné) zpracovávání fotogrammetrických a videogrammetrických projektů a stal se silným nástrojem pro vytváření přesné 3D dokumentace. Vedle zpracování 3D dokumentace umožňuje zpracování dat z CT snímkování, magnetické rezonance a je vhodný pro navrhování a vytváření protetik v chirurgii i veterinární praxi. Dnes již funguje v nemocnicích 20 zemí světa a zachraňuje lidské životy.